Kultura
Fotografie, koncert i archeologia
Postać Piotra Szymona jest często przywoływana i cytowana przez osoby związane ze środowiskiem fotograficznym. Odcisnął on swój wyraźny ślad jako artysta i pedagog w okresie, gdy fotografia polska przechodziła okres swojego ponownego przewartościowania i zmiany pokoleniowej. Na promocję albumu „Piotr Szymon. Fotografie” w ramach cyklu „Sztuka czytania” zapraszają we wtorek, 24 października o godz. 18.00 nowe Muzeum Śląskie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
– Podczas spotkania nawiążemy do czterech podstawowych wątków w dorobku artysty, którymi są pielgrzymi, Romowie, portret oraz eksperyment artystyczny – mówi Danuta Piękoś-Owczarek z Działu Promocji. – Taki krąg zainteresowań zadecydował o sposobie prezentacji człowieka, który stanowi centrum konstruowanych przez artystę fotograficznych opowieści. Otwarta postawa oraz żywe zainteresowanie pozbawione stereotypów i uprzedzeń wzbudzały zaufanie bohaterów jego fotografii, którzy pozwalali na uchwycenie ich w różnych, często intymnych sytuacjach religijnych lub rodzinnych – dodaje.
U Piotra Szymona fotografowanie splotło się z działalnością pedagogiczną. Wykształcił liczne grono fotografów zarówno w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, jak i w Prywatnej Szkole Policealnej w Bielsku-Białej. Przygotował wielu z nich do studiów w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie, stając się symbolicznym „ojcem” śląskich fotografów. Piotr Szymon urodził się w 1957 r. w Zabrzu. Był członkiem ZPAF Okręgu Śląskiego, zginął tragicznie w 2005 r., w szczytowym momencie swojej twórczości. Jego ostatnie projekty, takie jak „Ex Oriente lux”, zaświadczają, że konsekwentnie poszukiwał nowych sposobów wyrazu.
Dyskusja towarzysząca publikacji wydanej przez ASP wpisuje się w ideę spotkań pn. „Sztuka czytania” i stanowi doskonałe dopełnienie zamysłu prezentowania książek związanych tematyką lub też osobą autora z województwem śląskim. Gośćmi spotkania w czytelni Biblioteki (poziom -2) będą: dr Bożena Cząstka-Szymon, dr hab. Piotr Muschalik, Arkadiusz Gola, Józef Wolny. Moderatorem dyskusji jest Ada Grzelewska. Można będzie nabyć publikację w promocyjnej cenie.
Drugim wydarzeniem tego dnia będzie wieczór muzyczny. Jeden z najbardziej renomowanych polskich zespołów muzyki dawnej – Arte dei Suonatori – zagra kameralny koncert w Muzeum Śląskim w Strefie Kultury we wtorek, 24 października o godz. 20.00. W repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory pochodzącego ze Śląska Johanna Schoberta.
Koncert będzie unikatową okazją do wysłuchania wykonań kompozycji Johanna Schoberta na historycznych instrumentach, w tym na kopii wczesnego modelu fortepianu z połowy XVIII w. – Muzeum Śląskie wydaje się idealnym miejscem do prezentacji kompozycji mało znanych twórców pochodzących z regionu, takich jak Schobert – mówi Ewa Golińska, skrzypaczka Arte dei Suonatori.
Schobert był Ślązakiem z urodzenia, a paryżaninem z wyboru. Zachwycony nowym wynalazkiem – fortepianem – zasłynął w swoich czasach jako jeden z pierwszych koncertujących pianistów. Jego karierę przerwało tragiczne zdarzenie – w wieku 32 lat zmarł wraz z całą rodziną w wyniku zatrucia grzybami. Muzycy Arte dei Suonatori niedawno wrócili ze Strasburga, gdzie dokonali płytowych nagrań tria i kwartetów fortepianowych Schoberta. Na program złożą się trzy kompozycje Johanna Schoberta – Kwartet fortepianowy f-moll, op. 7 nr 2 (Andante, Minuetto, Allegro), Sonata fortepianowa z akompaniamentem skrzypiec G-dur, op. 17 nr 2a (Allegro assai, Andante, Allegro assai) i sonata fortepianowa z akompaniamentem skrzypiec i wiolonczeli B-dur, op. 6 nr 3 (Allegro, Andante, Minuetto). Usłyszymy także Koncert fortepianowy D-dur KV 107 nr 1 (Allegro, Andante, Tempo di Minuettto) Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Koncert rozpocznie się o godz. 20.00 w przestrzeni galeryjnej na poziomie -4 głównego budynku Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury (ul. Dobrowolskiego 1). Wstęp na wydarzenie jest wolny, darmowe wejściówki należy odebrać w kasach najpóźniej godzinę przez rozpoczęciem koncertu. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 32 213 08 89. Liczba miejsc ograniczona.
Muzeum Śląskie zaprasza ponadto na cykl wykładów poświęconych archeologii, które poprowadzą badacze oraz naukowcy. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w czwartek, 26 października o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum (poziom -3, sala A) przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Wstęp 1 zł.
Dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN opowie o zabytkach znajdowanych na stanowiskach archeologicznych z okresu ostatniego zlodowacenia. Są to przede wszystkim wyroby krzemienne, które pozwalają badać aktywność grup paleolitycznych łowców oraz kontakty między nimi. Towarzyszące wyrobom krzemiennym szczątki fauny plejstoceńskiej dają możliwość stwierdzenia, na jakie zwierzęta polowano, są także ważnym źródłem do badań nad rekonstrukcją ówczesnego środowiska przyrodniczego.
Październikowy wykład pt. „Życie codzienne łowców mamutów” w ciekawy i przystępny sposób przybliży nam efekty prac naukowców. Listopadowe spotkanie (7.11. godz. 17.00) z dr Joanną Abramów z Pracowni ARCHBOT będzie poświęcone zagadnieniom związanym z archeobotaniką, nauką zajmującą się badaniem pozostałości roślinnych odnajdywanych na stanowiskach archeologicznych. Wykład nawiązuje do prezentowanej obecnie w siedzibie Muzeum przy ul. T. Dobrowolskiego 1 wystawy „Zaczęło się od ziarna. Historia roślin uprawnych”. Ekspozycja przybliża szerszemu gronu pracę Działu Archeologii i zagadnienia związane z badaniami prowadzonymi w Pracowni Bioarcheologii.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|