Kultura
Barwy wolności – rola polskiego teatru pod zaborami
Muzeum Śląskie zaprasza na cykl wykładów „Barwy wolności. Głos teatru w sprawie polskiej”, poświęcony rozwojowi sceny narodowej w okresie zaborów. Projekt wpisuje się w program „Niepodległa” i obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Cykl trzech wykładów dotyczył będzie istotnych momentów w historii teatru polskiego w okresie rozbiorowym. W tamtych czasach teatr, obok kościoła, był jedyną przestrzenią, w której oficjalnie można było mówić po polsku. Było to również jedyne dostępne medium o masowej sile przekazu. Co więcej, wśród wysoko postawionych przedstawicieli administracji zaborców znajdowali się teatromani, którzy często wspierali mniej lub bardziej oficjalnie działalność artystyczną. To właśnie w teatrze, który jako sztuka żywa potrafił wymykać się cenzurze, przez cały okres rozbiorów zachowała się niepodległa myśl polska.
– Pierwszy wykład pt. „Narodziny teatru narodowego – teatr Wojciecha Bogusławskiego” odbędzie się w środę, 24 stycznia o godz. 18.00 w sali A, budynek administracyjny przy ul. T. Dobrowolskiego 1 – zaprasza Danuta Piękoś-Owczarek z Działu Promocji. – Polski repertuarowy teatr narodowy zaczął się konstytuować w przededniu upadku Rzeczpospolitej, a jego najintensywniejszy rozwój paradoksalnie miał miejsce już po rozbiorach. Przez kolejne sto lat na deskach scen polskich walczono o patriotyczne i obyczajowe wychowanie kolejnych pokoleń widzów. Stosowano wymyślne zabiegi estetyczne dla zatuszowania przed cenzurą zamierzonego przekazu przedstawień. Antreprenerzy i dyrektorzy prowadzili nieustanny bój administracyjny o ciągłość funkcjonowania grup i polski repertuar – przypomina.
Kolejne spotkania cyklu „Tam Mickiewicz, tu aktorzy – teatr gwiazd” oraz „Ku scenie światowej – teatr Stanisława Wyspiańskiego” odbędą się odpowiednio 20 czerwca i 7 listopada. Wszystkie wykłady poprowadzi Magdalena Kędzierska z Centrum Scenografii Polskiej. Wstęp 1 zł.
(TS)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|