Kultura
Premiera „Verbum nobile” w Operze Śląskiej – studenci Moniuszce urodzinowo
Dobiega końca rok 2019 ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki w 200 rocznicę urodzin tego wielkiego kompozytora, dyrygenta, organisty i pedagoga. 75-letnia Opera Śląska czci pamięć swego patriotycznego patrona premierą „Verbum nobile”, zrealizowaną w koprodukcji z 90-letnią Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Wyjątkowe, studenckie przedstawienie w reżyserii maestro Henryka Konwińskiego rozpocznie się na bytomskiej scenie w sobotę, 16 listopada o godz. 18.00. Będzie to specjalne wznowienie w oparciu o premierę z 2015 r.
Tematem tej jednoaktowej, pogodnej opery jest miłość. Dwaj szlachcice, przyjaciele pan Serwacy i pan Marcin dają sobie słowo szlacheckie – owo verbum nobile, że ich dzieci pobiorą się, gdy dorosną. Oboje młodzi wzrastali nie znając się. Do czasu, bowiem pewnego razu syn pana Marcina, Michał, przejeżdżając blisko dworku pana Serwacego wypadł z bryczki i dotkliwie się poranił. Gospodarz przyjął go pod swój dach, a jego córka, Zuzia, pielęgnowała młodzieńca w chorobie nie wiedząc kim, jest gdyż Michał nie chciał, aby doszła do ojca wieść o wypadku i przedstawił się jako Stanisław. Oczywiście, młodzi zakochali się w sobie. Pan Serwacy, usłyszawszy ich miłosne wyznania, oświadcza, iż „z afektów tych nie będzie nic”, gdyż na przeszkodzie stoi verbum nobile dane niegdyś przyjacielowi. Zakochani wpadają w rozpacz, a szlachcic daje drugie verbum nobile: Zuzia nigdy nie zostanie żoną Stanisława.
W dniu imienin Zuzanny przybywa pan Marcin i obiecuje jej osobliwy prezent – swego syna. Serwacy wita przyjaciela, usłyszawszy jednak, że przybył on specjalnie dla potwierdzenia zaręczyn syna z Zuzią, posępnieje. Stara się odwlec moment zaręczyn. Nagle pojawia się Stanisław, w którym pan Marcin poznaje swego syna Michała… Nic już nie stoi na przeszkodzie szczęściu dwojga młodych, ale pan Serwacy przypomina sobie, że dał drugie verbum nobile, iż córka nigdy nie wyjdzie za Stanisława. Dylemat rozwiązuje sprytna Zuzia dowodząc, że drugie verbum dotyczyło Stanisława, a ona pragnie wyjść za Michała. Radosny finał wieńczy wspaniała muzyka Moniuszki w bogatej, barwnej oprawie scenicznej.
W spektaklu wystąpią młodzi soliści i chór Akademii Muzycznej oraz artyści orkiestry, baletu i chóru Opery Śląskiej.
Realizatorzy: reżyseria, inscenizacja i choreografia Henryk Konwiński, kierownictwo muzyczne Tomasz Tokarczyk, scenografia i kostiumy Alicja Patyniak-Rogozińska, światła Tomasz Trela, kierownictwo chóru Akademii Muzycznej Krystyna Krzyżanowska-Łoboda.
Obsada: Serwacy – Jakub Szmidt, Remigiusz Nowak, Zuzia – Małgorzata Działo, Karolina Podolak, Sylwia Ziółkowska, Michał/Stanisław – Dawid Czerwiński, Wiktor Jankowski, Łukasz Kostka, Marcin Patryk Wyborski, Bartłomiej – Jakub Borgiel, Michał Jewiarz.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|