Kultura
Jubileuszowy Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi” już jutro
Latające ciupagi, piszczące dziewczęta w kwietnych spódnicach i muzyka ludowa w najlepszym wykonaniu. Te oraz wiele innych folkowych atrakcji znajdziemy w repertuarze dziesiątego, jubileuszowego Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi”, który od 20 do 22 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej! Przybywajcie, hej! Start o godz. 12.00.
Głównymi celami Festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi”, podobnie jak poprzednich edycji, jest ochrona dziedzictwa kultury ludowej, a także kultywowanie oraz propagowanie jej bogactwa. Festiwal ma charakter konkursu – przez trzy dni amatorskie grupy folklorystyczne (dziecięce i dorosłe) rywalizują ze sobą, konfrontują doświadczenia i poddają ocenie swoje dokonania artystyczne. W jury konkursu zasiadają eksperci Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Festiwalowi towarzyszą warsztaty dla dzieci oraz kiermasz sztuki ludowej.
W piątek (20 kwietnia) od samego rana sceną Sali Teatralnej PKZ zawładną najmłodsi, czyli dziecięce grupy śpiewacze, zespoły taneczne i kapele ludowe. Zaprezentują program przygotowany specjalnie na festiwal. W ciągu całego dnia zobaczymy i usłyszymy 24 zespoły z różnych zakątków Polski, które niejednokrotnie przemierzają kilkusetkilometrową drogę, by stanąć na pałacowej scenie. Łącznie ok. 300 dzieci, które zaraziły się pasją do tańca i śpiewu od swoich rodziców i dziadków. Tego dnia Dąbrowa będzie folklorystycznym sercem kraju, a na jej ulicach będzie można spotkać barwnie ubraną młodzież, która co roku bawi się i śpiewa również poza murami pałacu (jeśli tylko dopisuje pogoda!). Dzięki temu w dniach festiwalu w centrum miasta panuje niezwykła atmosfera nasycona muzyką i folklorem.
W sobotę (21 kwietnia) oraz w niedzielę (22 kwietnia) dzieci ustąpią miejsca dorosłym. Miasto oraz pałac ponownie rozbrzmią muzyką i śpiewem ludowym, a uroku wszystkiemu dodadzą zespoły taneczne. Najliczniejsze grupy artystów przyjeżdżają do Zagłębia Dąbrowskiego głównie z Beskidu Żywieckiego, Krakowa, Skalnego Podhala oraz Lachów Sądeckich. W tym roku mury Pałacu Kultury Zagłębia gościć będą w tych dniach 51 grup, co łącznie daje ok. 1000 ludowych artystów. Liczba ta byłaby o wiele większa – ze względu na olbrzymią popularność festiwalu – jednak ze względu na określone możliwości zaplecza technicznego oraz czas trwania przeglądu organizatorzy mogą dopuścić do występu określone grono.
Festiwal „Zagłębie i Sąsiedzi” zawita do pałacu po raz dziesiąty. Jak w latach ubiegłych wstęp na wszystkie przesłuchania jest bezpłatny i otwarty dla publiczności. Dodatkową atrakcją jubileuszowej edycji będzie wystawa w pałacowej Galerii Sztuki pt.: „3 x papier” prezentująca dzieła autorstwa Elżbiety Zrobek, Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej i Magdaleny Szyszkowskiej. Z ich fascynacji materią organiczną powstała wystawa łącząca papier wytwarzany metodą tradycyjną z roślin z innymi formami plastycznymi. 20 kwietnia wraz z rozpoczęciem X Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi” w Pałacu Kultury Zagłębia zostanie otwarta wystawa „Drzeworyty z Płazowa”, która ukaże walory artystyczne i historyczne drzeworytów ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Ekspozycje będzie można oglądać przez miesiąc. Wtęp wolny.
(s)
Foto: Marek Wesołowski
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|