Kultura
„Zarażeni wojną” - potrójna wystawa i spektakl
Muzeum Śląskie zaprasza na wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda” prezentującą twórczość trojga przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną”: malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926–1973) i reżysera Andrzeja Wajdy (1926–2016). Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania - okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość. Wernisaż w piątek, 22 czerwca o godz. 18.00, poziom -4.
Literatura badająca i komentująca utwory w najrozmaitszy sposób nawiązujące do traumy i pamięci II wojny światowej jest z roku na rok obszerniejsza i zapewne wykracza już poza liczbę powstałych na ten temat dzieł – aczkolwiek każdego roku ich również przybywa. Okres ten jest sam w sobie postrzegany jako traumatyczny, a jeśli dodamy dodatkowe czynniki, takie jak śmierć jednego z rodziców i obcowanie z okrucieństwem wojny, jej demoralizacją i obscenicznością, otrzymamy bardzo szczególny, „wojenny syndrom pokwitania”.
Nowe odczytywanie twórczości Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wróblewskiego trwa od kilkunastu lat, ich nazwiska są też coraz lepiej znane w świecie. Filmy Andrzeja Wajdy cieszą się popularnością na całym świecie od półwiecza. Jednak zderzenie na jednej wystawie dzieł trojga artystów odbędzie się po raz pierwszy. Jej zamysł ogniskuje się na jednoczącym czynniku, określonym jako „perspektywa wieku dojrzewania”. Taki punkt widzenia stwarza szansę na rewizję dotychczasowego podejścia do wielu dzieł, ich ponowne odczytanie i zreinterpretowanie.
Na ekspozycję składa się 50 prac rzeźbiarskich i rysunków Szapocznikow oraz tyle samo obrazów, gwaszy, monotypii i rysunków Wróblewskiego z publicznych i prywatnych kolekcji. Dzieła Wajdy zostaną zaprezentowane przez szkice do scenopisów, plakaty, fotosy i fragmenty 14 jego filmów z lat 1955–2016. Uzupełnieniem są projekcje filmów o Szapocznikow, Wróblewskim i Wajdzie oraz archiwalnego filmu z przedstawienia „Akropolis” Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny z roku 1962. Kuratorką jest Anda Rottenberg. Wystawie, która będzie czynna od 23.06. do 30.09., poświęcono publikację w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Wydarzeniu towarzyszy spektakl „Szapocznikow. Stan nieważkości/No Gravity” w reżyserii Barbary Wysockiej. Biografia wybitnej rzeźbiarki, to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury. Życie artystki było nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza granice i poszukiwaniem nowych doświadczeń. „Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity” zaprezentowany zostanie trzykrotnie w dniach 28, 29 i 30 czerwca (czwartek – sobota) o godz. 20.30. Bilety w cenie 20 zł kupić można w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie bilety.muzeumslaskie.pl.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|