Kultura
Nie jestem już psem – dyskusja o outsiderach
Muzeum Śląskie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sztuka czytania”. Dyskusja toczyć się będzie wokół publikacji „Nie jestem już psem”, będącej uzupełnieniem zeszłorocznej wystawy pod tym samym tytułem. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 26 czerwca o godz. 18.00 w czytelni Biblioteki Muzeum Śląskiego (ul. T. Dobrowolskiego 1, poziom -2). Wstęp wolny.
Opracowana przez Zofię Czartoryską i Katarzynę Karwańską książka „Nie jestem już psem” jest efektem ich dwuletnich poszukiwań, podczas których zajmowały się tematem radykalnych artystów niezależnych oraz podjęły próbę odpowiedzenia na pytania, jakie jest znaczenie sztuki tych artystów oraz dlaczego pozostają niewidzialni w pejzażu współczesnej kultury. Efekty tych badań stały się kanwą wystaw „Po co wojny są na świecie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2016) oraz otwartej rok później „Nie jestem już psem” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Obie dotyczyły fenomenu artystycznych outsiderów - zaangażowanych artystów działających bez związku z profesjonalnym światem sztuki.
Outsider to ktoś, kto odstaje od normy narzucanej przez społeczeństwo w danym czasie, jego postawa ma aspekt sprawczy i kreatywny. Przedstawiciele kontrkultury, stawiający sobie za cel negację wartości burżuazyjnego społeczeństwa, zaczęli chętnie identyfikować się z tym określeniem, zawłaszczając i rozbrajając tym samym epitet służący do etykietowania inności. Jak wyjaśniają muzealnicy, prowadząc badania, Zofia Czartoryska i Katarzyna Karwańska posługiwały się metodą teorii ugruntowanej i języka opisu szukały w charakterze samych prac oraz kontekście ich powstania. Słowo „outsider” okazało się najbardziej trafnym podsumowaniem ich przemyśleń o spotkanych artystach. Byli to ludzie bezkompromisowi w życiu i w sztuce, którzy z różnych powodów odstają od definiowanej przez główny nurt „normalności”, przez sztukę manifestujący własną podmiotowość i niezgodę na status quo. Przyjęcie tego terminu pozwoliło w śląskiej odsłonie wystawy pójść o krok dalej oraz wpisać działania artystów osobnych w szersze zjawisko, jakim była i jest kultura alternatywna.
Trzon książki „Nie jestem już psem”, tworzą eseje wizualne odpowiadające pięciu częściom tematycznym ekspozycji: polityce i ekonomii („Polska płonie”), wojnie („Sava Putin Sava”), kulturze masowej („Amy Winehouse is Dead”), seksualności i wizerunkowi („Chcemy porno, a nie ormo”) oraz duchowości („Polacy, naprzód drogą Dharmy!”). Drugi blok stanowią teksty przyglądające się fenomenowi sztuki outsiderów z trzech różnych perspektyw: sztuki współczesnej (wywiad Roberta Jarosza ze Zbigniewem Liberą, artystą i scenografem wystawy), kultury alternatywnej (Xawery Stańczyk: „Nie ma nas, jeśli się nie buntujemy”) i outsider artu (Małgorzata Szaefer: „Wybrane strategie kuratorskie wobec współczesnego outsider art”). W książce znalazły się także wypowiedzi samych artystów: fragment listu Radosława Perlaka, esej Kazimierza Malinowskiego, wiersze Justyny Matysiak, tekst kuratorek wystawy „Nie jestem już psem”.
Gośćmi spotkania będą Ewa Bloom-Kwiatkowska, dr Anna Chromik, Katarzyna Karwańska. Dyskusję poprowadzi Sonia Wilk.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|