Kultura
Ewa Bogusz-Moore nowym dyrektorem NOSPR
Od 1 br. września dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie Ewa Bogusz-Moore, rekomendowana na to stanowisko ministrowi kultury w wyniku przeprowadzonego w maju konkursu. Zastąpi Joannę Wnuk-Nazarową, która kierowała NOSPR-em przez ostatnie 18 lat. Umowę z nową dyrektor podpisał wiceprezes Rady Ministrów prof. dr hab. Piotr Gliński 12 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Joanna Wnuk-Nazarowa, była minister kultury, to dyrektor – legenda Orkiestry. M.in. jej staraniem w 2014 r. powstał nowy, wspaniały architektonicznie i akustycznie gmach katowickiego NOSPR-u na 1800 miejsc. W maju br. zadeklarowała, że ustąpi z funkcji dyrektora z końcem sezonu artystycznego i, jako kompozytor, poświęci się głównie komponowaniu, a także pisaniu wspomnień z dzieciństwa spędzonego w domu rodziców-literatów. Jak podkreśla, będzie emerytką twórczą i jest przekonana iż pozostawia NOSPR w bardzo dobrych rękach, ponieważ od kilku lat zna nową dyrektor i jej osiągnięcia.
Ewa Bogusz-Moore, wiolonczelistka po studiach we wrocławskiej Akademii Muzycznej, jest menadżerem kultury, obecnie wicedyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Do zespołu IAM dołączyła w październiku 2010 r., gdzie jej pierwszym zadaniem było stworzenie strategii popularyzacji polskiej muzyki klasycznej na świecie. Opracowany przez nią model działania programu Polska Music doprowadził do współpracy z wieloma międzynarodowymi instytucjami, m.in.: London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, English National Opera, Berliner Philharmoniker, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Royal Opera House czy Cite de la Musique.
W latach 2012-2013 koordynowała międzynarodowe obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Równolegle, w 2012 roku objęła stanowisko menadżera I, CULTURE Orchestra – projektu edukacyjnego wspierającego zmiany w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu, z sukcesem budując wizerunek orkiestry na arenie międzynarodowej. W latach 2014-2017 zarządzała projektem Kampusy, gdzie współpracując z wybranymi prestiżowymi uczelniami w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialna była za budowanie relacji USA i Polski na pograniczu kultury, idei i nauki. W 2017 r. była stypendystką Leadership Academy for Poland.
W latach 2009-2010 pracowała w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie jako specjalista ds. muzyki i teatru, odpowiadając za kwestie repertuarowe oraz promocję polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku (2009) została stypendystką Clore Leadership Programme. Bezpośrednio po ukończeniu studiów w City University London z zakresu zarządzania kulturą w 2005 r. (MA In Arts Management) objęła stanowisko koordynatora międzynarodowego projektu kompozytorskiego realizowanego w ramach Sounds New Contemporary Music Festival. W trakcie trzyletniej współpracy z SNCMF w latach 2005-2008 odpowiadała za program, strategię marketingową i rozwój festiwalu, a także pozyskiwanie funduszy – uzyskując w 2007 r. nominację na stanowisko menedżera generalnego festiwalu. Równolegle pełniła funkcje konsultanta projektów realizowanych przez Kent Music.
– Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to ambasador muzyki polskiej, to miejsce ma ogromny potencjał. To, co chciałabym wnieść w jej rozwój, to dalsze budowanie wizerunku, wykorzystywanie tego potencjału i kreatywności, która tu jest, i pokazywanie tego światu – powiedziała mediom podczas konferencji prasowej Ewa Bogusz-Moore, dodając, że nie czuje presji, ale inspirację.
Teresa Stokłosa
Foto: Danuta Matloch
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|