Kultura
Staś i Zła Noga w Malarni – premiera z komiksu
Na ostatnią w tym roku premierę zaprasza Teatr Śląski na Scenę w Malarni. W piątek, 14 grudnia, o godz. 17.00 zobaczymy spektakl pt. „Staś i Zła Noga” Bartłomieja Błaszczyńskiego, według komiksu Tomasza SPELLA Grządzieli, jednego z najbardziej utalentowanych rysowników młodego pokolenia.
– W najbliższy piątek prapremiera niezwykłej historii dla młodych widzów i ich rodziców – mówi Aleksandra Czapla-Oslislo, rzeczniczka prasowa katowickiego „Wyspiańskiego”. –Zaczęło się od komiksu a kończy się na teatralnych deskach. Reżyser, Bartłomiej Błaszczyński ze swoim artystycznym kolektywem zrealizował przedstawienie „Staś i Zła Noga”, które jest pierwszą koprodukcją Teatru Śląskiego i Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM. To wzruszająca opowieść o tym, że każdy jest wyjątkowy – wyjaśnia.
„Staś i Zła Noga” jest opowieścią o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautą. Jak potoczą się ich historie?
Staś, poruszający się na wózku inwalidzkim, przyjaźni się ze swoją Złą Nogą, ale Mama powoli zaczyna martwić się, że ten nietypowy przyjaciel sprowadzi na jej syna nieszczęście. Chłopiec z ogromną wyobraźnią, choć nie traci dobrego humoru, zaczyna przynosić ze szkoły kiepskie oceny i powoli traci kolejnych znajomych. Mama również wydaje się nie mieć szczególnego szczęścia do międzyludzkich relacji. Czy Zła Noga jest naprawdę taka zła? A może to tylko wymysł Stasia, który próbuje wymigać się od obowiązków i kar?
– Błaszczyński, biorąc na warsztat ważny temat jakim jest dziecięca niepełnosprawność i jej konsekwencje, kontynuuje jedną z linii repertuarowych naszego teatru – podkreśla Aleksandra Czapla-Oslislo. – Staramy się bowiem poruszać społecznie ważne problemy, o których należy otwarcie rozmawiać z publicznością. Spektaklowi będą towarzyszyć działania edukacyjno-terapeutyczne przygotowane z Fundacją Iskierka – dodaje.
Realizatorzy: Katarzyna Błaszczyńska – adaptacja, Bartłomiej Błaszczyński –reżyseria, Magdalena Grundwald – scenografia, kostiumy i reżyseria światła (KatoDebiut), Sylwia Hefczyńska-Lewandowska – choreografia, Jakub Adamiak – muzyka, Patrycja Hefczyńska – muzyka na żywo. Występują: Katarzyna Błaszczyńska jako Mama, Dawid Kobiela w roli Stasia i Michał Rolnicki – Zła Noga. Scena w Malarni znajduje się w centrum Katowic, przy ul. Teatralnej obok Rynku.
Jednym z patronów spektaklu jest wydawnictwo komiksu „Kultura Gniewu”. Prace rysownika można oglądać w Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11. Wystawa „SPELL. Świat w komiksach Tomasza Grządzieli” będzie czynna do 13 stycznia 2019 r.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|