Kultura
Wystawa fotografii „Tropem Kolberga”
Zagłębiana – dział zbiorów regionalnych Zagłębiowskiej Mediateki, serdecznie zaprasza we wtorek 19 marca o godz. 12.00 na wernisaż wystawy fotograficznej połączony z prelekcją Dobrawy Skoniecznej-Gawlik „Tropem Kolberga”. Wystawa eksponowana będzie w Galerii „Pod Świetlikiem”, natomiast prelekcja zaprezentowana zostanie w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny.
„Tropem Kolberga” to etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego, projekt dokumentacyjno-badawczy mający na celu ochronę oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego. Oscar Kolberg był znanym etnografem i folklorystą. Jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów. Nasz region to niezwykle bogaty kulturowo obszar, w którym ścierają się elementy tradycji zagłębiowskiej, śląskiej i małopolskiej. Na wystawie i w czasie prelekcji będzie można zobaczyć niezwykle interesujące tradycyjne praktyki ludowe, religijne i rodzinne, które są jeszcze kultywowane w małych miejscowościach Zagłębia.
Autorami prezentowanych fotografii są: Bartosz Gawlik – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pedagog, plastyk, sztukator. Od 2004 r. związany z Muzeum Zagłębia w Będzinie, gdzie zajmuje się aranżowaniem przestrzeni muzealnych, projektowaniem graficznym i edytorskim oraz dokumentacją fotograficzną. Jego fotografie reprodukowane były w wielu czasopismach i prasie codziennej oraz wydawnictwach książkowych. Autor projektów okładek publikacji dotyczących Zagłębia Dąbrowskiego, juror konkursów plastycznych, pomysłodawca będzińskiego „Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła”, projektant form wiklinowych oraz uczestnik Światowego Festiwalu. Swoje prace prezentował na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Robert Garstka – pracownik Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, fotograf, etnograf, regionalista. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Społeczny opiekun zabytków. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury oraz nagrodą Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie. Autor książek oraz kilku albumów fotograficznych. Pomysłodawca projektu etnograficznego Tropem Kolberga.
Prelekcję wygłosi Dobrawa Skonieczna-Gawlik – etnolog, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, etnograf. W latach 2002–2014 zawodowo związana z Muzeum Zagłębia w Będzinie, gdzie prowadziła Dział Etnografii. Autorka wystaw, działań edukacyjnych i popularyzatorskich, opracowań oraz artykułów z zakresu szeroko pojętej kultury tradycyjnej Zagłębia Dąbrowskiego. Juror przeglądów folklorystycznych, konkursów o tematyce regionalnej, pomysłodawczyni będzińskiego „Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła”. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Śląskiej Kapituły Smaku, a także lokalnych stowarzyszeń działających na rzecz mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Laureatka wyróżnienia Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury (2007), stypendystka Województwa Śląskiego (2009) oraz Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury (2013). Miłośniczka plecionkarstwa związana z nowotomyską szkołą wikliniarską, uczestniczka Ogólnopolskich Plenerów Wikliniarskich w Nowym Tomyślu.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|