Kultura
Wystawa i książka na stulecie Elektrociepłowni „Będzin”
W minionym, 2013 roku, będzińskiej Elektrociepłowni „stuknęła” setka. – Na ten szacowny jubileusz została przygotowana specjalna wystawa – powiedział „WZ” dyrektor Muzeum w Sosnowcu, Zbigniew Studencki. – A dokładnie z okazji setnej rocznicy powstania elektrowni w Małobądzu, która dała początek Elektrociepłowni „Będzin”. Materiały zaprezentowane podczas wernisażu, który odbędzie się we wtorek 21 stycznia o godz. 14.00, pochodzą ze zbiorów jubilatki i naszych – podkreśla dyrektor Studencki.
Zakład ten, od początku swego istnienia produkujący energię elektryczną, w latach 60. XX wieku przekształcono w elektrociepłownię. Jej historia liczy wprawdzie sto lat, ale początki są wcześniejsze. Sięgają 1909 roku, kiedy to Towarzystwo Przemysłowo - Górnicze „Hrabia Renard” otrzymało od sosnowieckiego magistratu koncesję na „wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej” i na tej podstawie wybudowało w Sosnowcu przy ul. Polnej niewielką elektrownię prądu stałego. Zakład ten sprzedano w roku 1911 Towarzystwu Akcyjnemu „Sosnowiecka Stacja Elektryczna”. Szybko jednak okazał się za mały dla elektryfikacji miasta i regionu. W 1913 roku rozpoczęto zatem w ówczesnej wsi Małobądz, obecnie dzielnicy Będzina, budowę nowego, istniejącego do dzisiaj gmachu zakładu energetycznego, z którym identyfikowana jest Elektrociepłownia „Będzin” SA. Warto dodać, iż w latach 50. XX wieku była to najlepsza elektrownia w Polsce.
W pałacu Schoena zaprezentowano liczne eksponaty, od zabytkowych po najnowsze, fotografie, dokumenty, sztandary czy mundur, ilustrujące dzieje EC „Będzin” od chwili rozpoczęcia budowy zakładu w Małobądzu po czasy współczesne. Uzupełnia je pięknie wykonane kalendarium przypominające historię firmy od 1909 do 2013 roku. Z okazji jubileuszu ukazała się także okolicznościowa publikacja pt. „100-lecie Elektrociepłowni Będzin SA, 1913-2013”, autorstwa red. Ireneusza Łęczka. - Powstała na zamówienie firmy i zawiera wiele zarówno dawnych, unikalnych zdjęć jak i współczesnych załogi oraz obiektu – wyjaśnił „WZ” autor. – Opowiadam o wielkim i szybkim rozwoju elektroprzemysłu w Zagłębiu, ale przede wszystkim o wspaniałych ludziach, którzy tworzyli i unowocześniali swój zakład – podkreślił Ireneusz Łęczek.
- Wystawa „100 lat EC Będzin” jest czynna od 21 stycznia do 28 lutego – poinformowała nas Joanna Kunysz z Działu Promocji. – Zapraszamy do zwiedzania, a zwłaszcza na finisaż, czyli zakończenie ekspozycji – podkreśliła.
TERESA STOKŁOSA
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|