Kultura
Premiera „Czy pan się uważa za artystę?” sądem w teatrze
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego oraz Muzeum Śląskie w Katowicach zapraszają na premierę spektaklu „Czy pan się uważa za artystę?” przypominającego publiczności teatralnej i muzealnej twórczość scenografa Wiesława Langego. Spektakl Artura Pałygi i Anny Augustynowicz, domykający program obchodów 90-lecia Muzeum Śląskiego, zobaczymy w sobotę, 25 stycznia o godz. 20.00 na Scenie w Malarni.
– Co artysta miał na myśli? Oto jest pytanie, z którym mierzymy się od pokoleń. I od pokoleń nie potrafimy na nie odpowiedzieć. Czy to w nas tkwi problem? A może samo pytanie zostało błędnie zadane? Może zwodzi nas sugestią, że artyści i artystki zawsze wiedzą, o co im chodzi. I że potrafią w czytelny sposób przekazać, że sztuka ma sens, a naszym zadaniem jest ten sens odnaleźć i zrozumieć. Bo przecież przedstawienie ma być o czymś! A my jedynie tkwimy bezradni w poszukiwaniu sensu – tłumaczy ideę przedstawienia Aleksandra Czapla-Oslislo, rzeczniczka katowickiej sceny.
Anna Augustynowicz, po raz pierwszy reżyserująca na Śląsku, i autor tekstu Artur Pałyga, proponują widzom sąd nad artystą. Albo też: Artystą. Głównym świadkiem w tym nietypowym procesie jest bowiem Wiesław Lange, ikona polskiej scenografii, prekursor surrealizmu na polskich scenach, który współpracował z największymi reżyserami, m.in. z Jerzym Jarockim, Izabellą Cywińską, Jerzym Kreczmarem, Erwinem Axerem, Jerzym Hoffmannem czy Gustawem Holoubkiem. Ten wielki twórca przez lata związany był z katowickim Teatrem Śląskim, a jego prace stanowią istotną część kolekcji Muzeum Śląskiego. Dowodami natomiast stają się projekty autorstwa Langego. „Czy pan się uważa za artystę?”, to przedstawienie z jednej strony zanurzone w oparach absurdu, z drugiej zaś twardo stojące na ziemi.
– Spektakl domyka obchody 90-lecia Muzeum Śląskiego, które zostało utworzone przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 roku dla upamiętnienia 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i stanowi ważny dla regionu i Polski ośrodek gromadzenia zabytków kultury – mówi Danuta Piękoś-Owczarek, kierownik Działu Promocji muzeum. – W związku z jubileuszem przygotowano bogaty program wydarzeń w roku 2019 i na początek 2020.
Od początku istnienia muzeum istotne było budowanie go w kontekście innych instytucji, dlatego do włączenia się w obchody zostały zaproszone zaprzyjaźnione placówki kultury: Opera Śląska, Teatr Śląski, Filharmonia Śląska, Biblioteka Śląska, TVP oddział Katowice oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. W roku jubileuszowym odbyły również konferencje branżowe, a przede wszystkim międzynarodowa konferencja pn. „We are museums”, w której udział wzięli muzealnicy z całego świata.
Koproducentami spektaklu „Czy pan się uważa za artystę?” są Muzeum Śląskie i Teatr Śląski. Scena w Malarni, jedna z jego czterech znajdujących się w centrum Katowic, mieści się przy ul. Teatralnej, przy Rynku.
Realizatorzy: Artur Pałyga – tekst, Anna Augustynowicz – reżyseria, Marek Braun – scenografia i kostiumy, Zbigniew Szymczyk – ruch sceniczny, Jacek Wierzchowski – muzyka, Marcin Całka – asystent reżyserki, inspicjent, sufler. Wystąpią: Alina Chechelska, Ewa Kutynia, Wiesław Sławik, Marcin Szaforz, Zbigniew Szymczyk, Andrzej Warcaba.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|