Kultura
W świecie sztuki Rafała Olbińskiego
W ramach cyklu „Obrazy mistrzów”w Galerii Ośrodka Kultury w Będzinie przy ul. Małachowskiego 43 można oglądać wystawę niezwykłych prac znanego i cenionego artysty Rafała Olbińskiego. Wstęp na wystawę, która będzie eksponowana do 7 kwietnia, jest wolny.
Oglądając prace Rafała Olbińskiego można zauważyć powtarzające się motywy: statki, morza, zamki, okna, jeźdźcy na koniach, drogi w formie zwijających się wstęg. Zdecydowanie najczęściej występującym elementem kompozycji są nagie kobiety, co - jak artysta sam przyznał - jest wynikiem zafascynowania malarstwem Velazqueza. Wzory dla swoich prac artysta czerpał także bardzo często z malarstwa Maneta oraz Picassa. Każdy z obrazów Olbińskiego sprawia, że płyniemy przez chmury, kwiaty i piękne kształty wierząc, że sami jesteśmy postaciami z baśni.
Metaforyczne malarstwo Olbińskiego porównywane jest do surrealistycznej twórczości Rene Magrita, choć sam artysta wskazuje na swoją fascynację Balthusem i jego stylem określanym jako magiczny realizm. W twórczości malarza ważna jest tradycja przejawiająca się w nawiązaniach do renesansowego ideału piękna kobiecego oraz fascynacji antyczną kulturą grecką. Tradycyjny jest także jego warsztat, oparty na doskonałym rysunku, bez użycia technik komputerowych.
Rafał Olbiński jest malarzem, grafikiem i twórcą plakatów. Urodził się w Kielcach jako najstarszy z siedmiorga rodzeństwa. Po ukończeniu szkoły średniej podjął naukę w Politechnice Warszawskiej, którą ukończył w 1969 r., uzyskując dyplom na Wydziale Architektury. Po studiach zajął się grafiką, współpracując z czasopismem „Jazz Forum”. W 1981 r. wyjechał do Paryża, skąd rok później wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. W 1985 r. podjął pracę jako wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts.
Prace Rafała Olbińskiego są eksponowane zarówno w licznych galeriach i muzeach, tj. Biblioteka Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Wilanowie. Są także gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów na całym świecie.
Jego twórczość jest szeroko nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. W 1995 r. otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 r. został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 r. pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Starsburgu. Postanowieniem z 24 kwietnia 2012 r., „za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej”, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Inne nagrody i odznaczenia to m.in.: 1994 r. – Międzynarodowy Oskar za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, 2005 r. – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, złoty i srebrny medal Art Directors Club of New York, złoty i srebrny medal Society of Illustrators in New York.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, natomiast w soboty od 9.00 do 15.00.
opr.: Katarzyna Maciejewska
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|