Kultura
Zobacz polskie chochoły w Skarżycach!
10 metrów i 10 centymetrów liczy sobie słomiany chochoł, jaki powstał w Skarżycach podczas obchodzonego w sobotę Święta Polskiego Chochoła. Próba ustanowienia nowego rekordu Polski w budowie największego chochoła została zatem zwieńczona powodzeniem. Ostatni etap budowy śledziło z przejęciem wielu mieszkańców regionu oraz turyści przybyli na Jurę z odległych stron kraju, którzy chwalili pomysł na zorganizowanie tego typu wydarzenia. Rekordowego chochoła, jak i pozostałe, można wciąż oglądać na rynku w Skarżycach.
Chochoły opanowały w sobotę nie tylko skarżycki rynek, można je było także spotkać na drogach wiodących do miejsca główych uroczystości. Robiły wrażenie na wszystkich, zachwycały się nimi zarówno dzieci jak i dorośli, wiele osób pozowało do zdjęć na tle okazałych „pań” i „panów” chochołów. W godzinach popołudniowych brały one udział w konkursie na najładniejszego chochoła. Przystąpiło do niego sześć drużyn. I choć nie było łatwo wybrać, w opinii jury wygrał chochoł będący dziełem Skarżyckiej Szlachty.
Podczas gdy dorośli śledzili powstawanie największego chochoła, dzieci brały udział w warsztatach poświęconych tradycjom budowania chochołów i ich dekorowania. Do dyspozycji wszystkich gości skarżyckiego święta była bryczka, którą można było wybrać się na wycieczkę pod Okiennik Wielki oraz Ekspres Jurajski, budzący żywe zainteresowanie wśród dzieci. Podobnie jak stoiska z rękodziełem ludowym, na których można było kupić także dziecięce zabawki. Ponadto i ci młodsi, i ci starsi mogli skosztować tradycyjnych jurajskich potraw. Wśród nich była Jurajska Kaczka, Kiełbasa Karlińska, Chleb z czarnuszką czy Kluchy bite połą, które zdobyły „Złoty certyfikat Smacznej Jury”. Niewatpliwą atrakcją był również pokaz kulinarny Remigiusza Rączki, który na żywo przygotował polędwiczki wieprzowe w sosie z suszonych pomidorów, torcik krupnikowy oraz deser o tajemniczej nazwie „ule”.
Nie zabrakło też muzyki, prezentowanej podczas przeglądu twórczości ludowej, a na zakończenie dnia, ok. godziny 20.00, w namiocie biesiadnym rozpoczęła się wielka chochołowa biesiada, którą poprowadziła kapela ze Śląska im. Józefa Poloka.
Organizatorami Święta Polskiego Chochoła byli: Jurajska Organizacja Turystyczna, gmina Zawiercie i Stowarzyszenie Miłośników Skarżyc. Święto o zasięgu ogólnopolskim odbyło się w tym roku po raz pierwszy, dzięki inicjatywie Jurajskiej Organizacji Turystycznej. Wcześniej chochoły pojawiały się w Skarżycach z okazji uroczystości dożynkowych, natomiast dwa lata temu zostały po ich zakończeniu zaprezentowane w formie wystawy plenerowej, która cieszyła się sporym zainterersowaniem. Teraz wiadomo już, że taka forma kultywowania tradycji regionalnych ma szanse na stałe zagościć w jurajskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych.
Chochoły podziwiane w minioną sobotę uświetniły także tegoroczne święto plonów w Skarżycach, które były gospodarzem miejskich dożynek, obchodzonych w niedzielę 17 sierpnia. Po mszy, która odbyła się w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Skarżyckiej, w barwnym korowodzie dożynkowym przeszły ulicami orkiestry dęte, koła gospodyń wiejskich, członkowie zespołów folklorystycznych i Związku Pszczelarzy. Uroczystości były również okazją do wręczenia wyróżnień, przyznawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek prezydenta Zawiercia.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|