Kultura
Niepoprawny Istnieniowiec! Poeta! Leśmian!
Wernisażem wystawy pod tym tytułem zostaną zainaugurowane 5 maja XI Sosnowieckie Dni Literatury. Wernisażowi, który odbędzie się o godz. 12.00 w Bibliotece Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w Sosnowcu, będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna oparta na materiałach źródłowych i ikonografii.
Bolesław Leśmian, uznany dzisiaj za jednego z najznakomitszych poetów polskich, był przez długie lata niedoceniany, a wiedza o nim i jego twórczości – bardzo powierzchowna. Istnieje wiele białych plam w jego biografii, funkcjonuje wiele sprzecznych sądów. Wynika to niewątpliwie także z faktu, że nie zachowały się żadne pamiątki osobiste poety. Ocalały jedynie dokumenty urzędowe, nieco listów, szkiców, tomiki wierszy, wiele rozproszonych tekstów, kilka rękopisów i fotografii. Do lat 60. XX wieku opracowań na temat Leśmiana praktycznie nie było. Jego pierwsza biografia ukazała się dopiero w 2000 r. Duży wkład w wypełnienie luk w wiedzy na temat poety i jego twórczości wnieśli: edytor jego pism Jacek Trznadel, autor książek biograficznych Piotr Łopuszański, czy twórca encyklopedii „Leśmian” – Jarosław Marek Rymkiewicz.
Obecnie pojawia się coraz więcej artykułów, szkiców, przyczynków, które świadczą o tym, że zainteresowanie twórczością poety nie słabnie, ale też dowodzą, że w tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia. Pamięć o poecie kultywują instytucje kultury w Zamościu, gdzie Leśmian mieszkał i pracował przez kilkanaście lat. Twórczość poety popularyzują także artyści estrady i aktorzy. Znane są znakomite interpretacje utworów Leśmiana w wykonaniu Ewy Demarczyk, czy Marka Grechuty. Są to bardzo cenne inicjatywy.
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu chce włączyć się w działania na rzecz upowszechnienia wiedzy o poecie i popularyzacji jego twórczości. Na wystawie będzie można znaleźć publikacje z tekstami Leśmiana, dokumenty biograficzne, źródłowe, opracowania krytycznoliterackie. Uzupełnieniem ekspozycji są fotoramy z materiałami ikonograficznymi i cytatami z dzieł. Zgromadzone dokumenty w większości pochodzą ze zbiorów własnych sosnowieckiej Książnicy. Część materiałów została udostępniona przez Bibliotekę Śląską. Kuratorem wystawy jest Małgorzata Toczkowska, aranżację plastyczną opracowała Magdalena Miska.
Wystawa jest kierowana głównie do młodzieży, uczniów szkół średnich i studentów, ale autorzy zapraszają do jej obejrzenia wszystkich zainteresowanych literaturą. Różnorodność tematyczna zgromadzonych materiałów sprawia, że każdy powinien tu znaleźć coś interesującego dla siebie.
Ekspozycję można zwiedzać od 5 maja do 5 września w gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w godzinach otwarcia placówki, tj.: pn, wt, śr, pt 10.00-19.00, czw, sob 10.00-15.00.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|