Kultura
NOSPR koncertem żegna dyrygenta
W piątek, 14 czerwca o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie podczas ostatniego koncertu abonamentowego w tym sezonie. Będzie to szczególny wieczór, ponieważ współpracę z NOSPR zakończy także dyrektor artystyczny orkiestry – Alexander Liebreich.
– Alexander Liebreich funkcję dyrektora artystycznego pełnił siedem lat, wcześniej występował z NOSPR jako dyrygent gościnny – przypomina Jowita Kokosza, kierownik Działu Promocji. – Orkiestra pod jego dyrekcją odbyła wiele znaczących tournée, wystąpiła podczas koncertów w ramach ważnych festiwali, nagrała doceniony przez krytykę cykl czterech płyt z dziełami Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Liebreich był także dyrektorem artystycznym czterech edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura, silnie zakorzenionego już w świadomości śląskich melomanów. We wrześniu 2018 roku został głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Praskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej. We wrześniu br. stanowisko szefa artystycznego NOSPR obejmie Lawrence Foster – wyjaśnia.
Podczas jutrzejszego koncertu NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha wykona „Koncert skrzypcowy” Unsuk Chin z Viviane Hagner w partii solowej oraz „VII Symfonię” Antona Brucknera. Koreańska kompozytorka, Unsuk Chin, napisała swój „Koncert” w 2001 r. Dzieło to, stanowiące duże wyzwanie zarówno dla solisty, jak i orkiestry, wkrótce po premierze zostało okrzyknięte „pierwszym arcydziełem nowego stulecia”. Podczas piątkowego wieczoru partię solową utworu wykona niemiecka skrzypaczka Viviane Hagner, pierwsza interpretatorka „Koncertu” w 2002 r. w Berlinie. „VII Symfonia”, ukończona 1883 r., to jedno z najbardziej lubianych i najchętniej wykonywanych dzieł Antona Brucknera. Ze wszystkich jego symfonii najbardziej zwarta, przepojona liryką, spotkała się z entuzjazmem odbiorców. Według krytyków, szczególnie udaną częścią jest „Adagio”, pisane w przeczuciu śmierci wielkiego mistrza i mentora Brucknera, Richarda Wagnera. W tym niezwykle osobistym ogniwie kompozytor po raz pierwszy w historii muzyki symfonicznej użył tub wagnerowskich, a w kodzie wykorzystał motywy żałobne, odnoszące się wprost do ostatniego pożegnania uwielbianego mistrza z Bayreuth.
Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19.30 w katowickiej siedzibie NOSPR przy placu W. Kilara 1, bilety dostępne w kasie oraz online.
(TS)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|