Kultura
Wszystko o hip-hopie w Muzeum Śląskim
Wielkim zainteresowaniem cieszy się najnowsza wystawa pn. „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003”, czynna w budynku głównym katowickiego Muzeum Śląskiego przy ul. Dobrowolskiego 1 na poziomie -4.
– Hip-hop narodził się pod koniec lat 70. XX wieku w USA, w środowiskach ubogich Afroamerykanów i dla większości z nich stanowił często jedyną dostępną formę publicznej wypowiedzi – przypomina Paweł Doś, rzecznik muzeum. – Dla ludzi żyjących w ubogich dzielnicach amerykańskich metropolii stał się szansą na ich opuszczenie. Przeszczepiony na polski grunt w latach 90. został pozbawiony politycznego wymiaru walki z rasizmem i wykluczeniem. Nie stał się jednak pustą formą i sztuczną kopią swojego amerykańskiego pierwowzoru – wyjaśnia.
Polski hip-hop był medium, przez które przemówili młodzi ludzie, bardzo często torując sobie drogę do lepszej pozycji społecznej. „Zajawka…” opowiada o początkach fascynacji nim, pokazuje pierwszą dekadę jego rozwoju, pierwsze próby tworzenia i zmagania się z problemami typowymi dla pionierów każdej nowej dziedziny. Początkowe efekty nierzadko przybierały karykaturalną formę, jednak dla wielu ówczesnych nastolatków były doświadczeniem kształtującym ich późniejsze wybory, gust i światopogląd.
Ekspozycja w Muzeum Śląskim jest pierwszą w Polsce podejmująca tematykę kultury hip-hopowej, fenomenu kształtującego pokolenie dzisiejszych 30- i 40-latków. Jej autorami w równej mierze są muzeum i środowisko hip-hopowe.
Jak mówi dyrektor placówki, Alicja Knast, na otwarcie „Zajawki…” , 7 czerwca, przybyło 650 osób, tylko w ciągu trzech następnych dni obejrzało ją ponad 1500 zwiedzających. - Zainteresowanie jest duże, zarówno w regionie jak i kraju. Hip-hop, to część naszej historii i kultury – podkreśla pani dyrektor.
Wystawie, która przypomina m.in. zespół „Kaliber 44”oraz charakterystyczne dla lat 90. przedmioty, będzie towarzyszył seans „Migawki naszych wspomnień. Lata 90. na Górnym Śląsku w obiektywie Arkadiusza Goli”, prezentowany w fotoplastykonie Muzeum Śląskiego.
Kuratorem ekspozycji jest Szymon Kobylarz, a będzie prezentowana w Muzeum Śląskim do 1 września br. Zaplanowano ponadto wydarzenia towarzyszące, pełny program imprez znajduje się na stronie internetowej muzeum.
(TS)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|