Kultura
Konkurs, plebiscyt i joga w Muzeum Śląskim
Obie w dojrzałym wieku, bliźniaczo podobne, ale jednak różniące się między sobą „Pomarańczarki” czekają na dociekliwych. Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza do spojrzenia na dwa obrazy Aleksandra Gierymskiego czujnym i spostrzegawczym okiem oraz do udziału w konkursie „Znajdź różnice!”.
Prezentowany w Muzeum Śląskim obraz to nie jedyny portret wykonany przez tego samego artystę, przedstawiający charakterystyczną postać Żydówki z koszem owoców. Niemal identyczne dzieło „Żydówka z pomarańczami” (ok. 1880–1881) znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Katowicka wystawa „Pomarańczarka – kopia czy replika?” to szansa na obejrzenie w jednym miejscu obydwu wybitnych obrazów.
– Wydarzenie jest także okazją do sprawdzenia swojej spostrzegawczości w konkursie organizowanym przez nasze Muzeum, które czeka na oryginalne, nieszablonowe teksty opisujące, czym różnią się te portrety – mówi nam Danuta Piękoś z Działu Promocji. – Aby wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić kartę zgłoszeniową i przesłać wraz z tekstem nieprzekraczającym 1800 znaków ze spacjami. Na zwycięzcę czeka specjalna nagroda – kuratorskie oprowadzanie po Galerii sztuki polskiej 1800–1945 oraz album „Malarstwo polskie 1800-1945. Katalog zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 maja br. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone 24 maja.
Kartę zgłoszeniową należy wypełnić, wydrukować i podpisać, a następnie dostarczyć do Działu Promocji – mailem (skan), pocztą (decyduje data stempla pocztowego) lub osobiście do Muzeum Śląskiego do dnia 14 maja. Mailem na adres: promocja@muzeumslaskie.pl, a pocztą lub osobiście na adres: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice z dopiskiem: Konkurs „Znajdź różnice!” Regulamin oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie muzeumslaskie.pl.
Warto ponadto zagłosować na wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, która została zakwalifikowana do II etapu plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2015 organizowanego przez stołeczne Muzeum Historii Polski. Głosowanie potrwa do 8 maja br.
W tegorocznej edycji ogólnopolskiego plebiscytu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 15 najważniejszych projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. Obok ekspozycji prezentowanej w Muzeum Śląskim w drugim etapie znalazły się również wystawy w Muzeum Katyńskim, Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Muzeum Emigracji w Gdyni, a także prezentacja „Plan filmowy” w jednej z hal zdjęciowych Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl i oddać głos na wybrane projekty. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty). Głosowanie w plebiscycie pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, potrwa do 8 maja br. Ostateczne wyniki głosowania internautów poznamy 24 maja. Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie nagród głównych – statuetek wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.
Wielu zwolenników zdobędzie z pewnością program pn. „Joga pod wieżą”. Zmodernizowana sylwetka wieży szybu „Warszawa” już wkrótce będzie towarzyszyć miłośnikom ćwiczeń i relaksu na świeżym powietrzu. Od maja Muzeum Śląskie przy ul. T. Dobrowolskiego zaprasza na niedzielne zajęcia z jogi prowadzone przez profesjonalnych trenerów. Wstęp wolny.
– Ćwiczenia mają być okazją do uzyskania równowagi wewnętrznej i spokoju, ale także do poprawy sprawności i zdrowia – zachęca Danuta Piękoś. – W zajęciach będą mogły uczestniczyć osoby już znające techniki ćwiczeń, jak i chcące rozpocząć przygodę z jogą. Zapraszamy rodziny, osoby młode oraz seniorów.
Spotkania będą odbywać się w każdą niedzielę, od maja do końca sierpnia, w godz. 10.00–11.30 na terenie parkowym w sąsiedztwie szybu wieży „Warszawa”. W razie niesprzyjającej pogody, zajęcia będą się odbywały na poziomie 4 budynku administracyjnego Muzeum. Zainteresowani proszeni są o przyniesienie maty do jogi lub ręcznika oraz wygodnego stroju, umożliwiającego swobodne poruszanie się.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|