Kultura
Fotografie i naczynia starożytnego miasta
Muzeum Śląskie przygotowało w starej siedzibie w centrum Katowic, przy ul. Korfantego, ekspozycję fotograficzną poświęconą pięciu sezonom badawczym krakowskich archeologów na agorze starożytnego miasta Nea Pafos na Cyprze. Zdjęciom prezentującym prace wykopaliskowe będą towarzyszyć rzadko pokazywane szerokiej publiczności naczynia, z których najstarsze pochodzą z późnej epoki brązu.
– Serdecznie zapraszamy na wernisaż tej wystawy, który odbędzie się w piątek, 19 sierpnia o godz. 18.00 w zabytkowym budynku Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego 3 – zachęca naszych Czytelników Danuta Piękoś-Owczarek z Działu Promocji.
Zabytki miasta Nea Pafos zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miasto, założone pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e., w okresie hellenistyczno-rzymskim pełniło rolę stolicy Cypru i było wówczas siedzibą stratega zarządzającego wyspą z ramienia egipskiej dynastii Ptolemeuszy, a następnie rzymskiego gubernatora. Dziś w Pafos badania archeologiczne prowadzą Cypryjczycy oraz liczne misje zagraniczne, w tym dwie polskie.
W roku 2011 do misji archeologicznych działających w starożytnym mieście Nea Pafos dołączyła ekspedycja Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki. Do największych sukcesów krakowskich archeologów należy zlokalizowanie agory z okresu hellenistycznego, czyli centralnego placu starożytnego miasta Nea Pafos. W trakcie badań odsłonięto wiele pozostałości architektury o charakterze publicznym, które zobaczymy na zdjęciach autorstwa Roberta Słabońskiego. Jednym z nich jest usytuowany w centralnej części agory budynek interpretowany jako świątynia, natomiast drugi – przy południowym portyku – służył przypuszczalnie jako magazyn. Przy wschodnim wejściu na teren agory archeolodzy badali również wnętrze starożytnej studni, która okazała się skarbnicą wiedzy. Gdy przestała być używana, służyła jako śmietnik: była wypełniona przede wszystkim naczyniami, w tym używanymi w ówczesnej kuchni, a także figurkami i monetami.
– Oprócz fotografii pokażemy także naczynia antyczne pochodzące z Cypru, najstarsze z nich datowane są na XVII w. p.n.e., a najmłodsze na III w. p.n.e. – mówi Danuta Piękoś-Owczarek. – Zabytki, znajdujące się w kolekcji Instytutu Archeologii, w latach 70. XIX w. książę Władysław Czartoryski przekazał w darze Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie.
W najbliższych sezonach planowane są badania poza agorą w celu poszukiwań obiektów związanych z gospodarką i handlem miasta stołecznego Cypru, np. inne place, porty, magazyny, składy, warsztaty. Prowadzone będą badania nieinwazyjne: metodą magnetyczną, prospekcją georadarową, za pomocą fotografii lotniczej, a także badania geoarcheologiczne odtwarzające relacje człowiek – środowisko i analizujące ich wpływ na rozwój starożytnego Pafos.
Autorami ekspozycji zorganizowanej we współpracy z Paphos Agora Project i Zakładem Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego są: Ewdoksia Papuci-Władyka, Robert Słaboński, Łukasz Miszk, Małgorzata Kajzer, Maciej Wacławik, Kamila Nocoń, Barbara Zając i Alicja Jurkiewicz. Kuratorem wystawy w Muzeum Śląskim, która potrwa do 27 listopada, jest Renata Abłamowicz.
Teresa Stokłosa
foto: Robert Słaboński
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|