Kultura
Spektakl w podziemiach i wieczór autorski w Muzeum Śląskim
Dobre wieści dla tych, którym nie udało się dotrzeć na wrześniową premierę spektaklu „Miejsce zdarzenia. Surrealistyczna impresja inspirowana literaturą kryminalną” Maćko Prusaka, Marty Giergielewicz i Bartłomieja Jana Sowy, przygotowanego na 4. edycję Festiwalu Nowej Scenografii. – Na kolejną odsłonę prawdziwie kryminalnej historii zapraszamy już 24 oraz 25 listopada o godzinie 18.00 na podziemny parking-3 nowego Muzeum Śląskiego, gdzie przedmioty, świadkowie zdarzenia, snuć będą tajemniczą opowieść – zachęca Danuta Piękoś-Owczarek z Działu Promocji.
Spektakl „Miejsce zdarzenia” to surrealistyczna opowieść o miejscu, które tak naprawdę nikogo nie interesuje. Dopiero gdy coś się zdarzy, zaczyna się zauważać jego niepowtarzalny urok lub grozę. Na parkingu podziemnym mało kto przebywa dla przyjemności. Na ogół ludzie przemykają jego alejami w poszukiwaniu swych aut, nieczuli na dyskretny urok betonowych elementów architektonicznych.
Główny, a zarazem jedyny bohater w tej niebudzącej szerszego zainteresowania przestrzeni napotyka przedmioty, które zdecydowanie nie powinny się tam znaleźć. Radio i suszarka stają się świadkami zdarzenia, o którym mogłyby wiele powiedzieć, ale wolą milczeć. Detektyw przybywający na miejsce zdarzenia, choć odrobinę rozkojarzony, musi przeprowadzić śledztwo oraz przesłuchać świadków. Bezpieczna otchłań parkingu nagle wypełnia się łopotem skrzydeł i okazuje się hitchcockowską „piwnicą psychologiczną”.
Na spektakl obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem m.hermanowicz@scenografia-polska.pl. – Przypominamy także o możliwości obejrzenia instalacji scenograficznych Justyny Łagowskiej, Aleksandry Wasilkowskiej, Małgorzaty Szydłowskiej oraz Mirka Kaczmarka w weekend 25-27.11. br. w godzinach 10.00-20.00 w starej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach przy al. W. Korfantego 3 – dodaje Danuta Piękoś.
Natomiast w środę, 30 listopada o godz. 18.00, muzealnicy zapraszają do Audytorium na spotkanie z Józefem Krzykiem, dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, który opowie o barwnej historii miejsca, w którym w 2015 roku została otwarta nowa siedziba Muzeum. Promocji wydawnictwa pt. „Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego” będzie towarzyszyć dyskusja z zaproszonymi gośćmi.
„Szałfynster” to opowieść o dawnych i obecnych mieszkańcach Bogucic, dzielnicy Katowic, która przez prawie dwieście lat była związana ze zlikwidowaną w 1999 r. kopalnią „Katowice”. Część obiektów po kopalni, takich jak budynek maszynowni, udało się uratować i zaadaptować na potrzeby Muzeum Śl., część obecnie poddawana jest rewitalizacji. W trakcie budowy cała okolica zmieniła się tak bardzo, że nawet pracujący tu niegdyś górnicy mają kłopot z wyjaśnieniem, co było tu wcześniej. Książka Józefa Krzyka ma pomóc wszystkim w udzieleniu odpowiedzi na pytanie: co się tu kiedyś znajdowało? Kolejne rozdziały poświęcone są m.in. dziejom budowy Muzeum, dramatycznym momentom z historii kopalni „Ferdynand” przemianowanej na „Katowice” oraz niezwykłym mieszkańcom Bogucic, takim jak Zofia Koniarkowa, ks. Franciszek Ścigała, ks. Ludwik Skowronek czy zapomniani bohaterowie z czasów socjalistycznego współzawodnictwa pracy.
Książkę można kupić w muzealnym sklepie oraz w księgarniach. Spotkanie przy ul. Dobrowolskiego 1 będzie także okazją do nabycia jej w promocyjnej cenie z 30-procentową zniżką.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|