Kultura
Szkoła pisania sztuk, czyli jak zostać dramaturgiem
Po pilotażowym programie Szkoły Lokalnych Opowieści Teatr Śląski zaprasza na drugą edycję szkoły kreatywnego pisania. Do 24 lutego można się zgłaszać, dzień później, na katowickiej Scenie w Galerii odbędzie się czytanie sztuk z pierwszej edycji i jednocześnie rozmowy z kandydatami do Szkoły Pisania Sztuk.
– Po roku spotkań w Szkole Lokalnych Opowieści, po roku rozmów, poszukiwania i rozgrzebywania tematów, różnych podejść do wybranych tematów, po roku ciężkiej pracy pisarskiej powstały trzy dobre sztuki autorstwa Ireny Świtalskiej, Ewy Olejarz, Aliny Moś-Kerger, a dwie dobre autorstwa Joanny Cyganek i Dariusza Fodczuka są jeszcze w pisaniu – mówi Aleksandra Czapla-Oslislo, rzeczniczka i kierowniczka literacka Teatru Śląskiego. – Jeszcze nie wystawione, a już dwie spośród nich zdążyły zabłysnąć w konkursach. Chcemy przeczytać te sztuki, podzielić się nimi z publicznością oraz zainaugurować nowy rok szkolny pod nową nazwą Szkoła Pisania Sztuk, którą kolejny raz poprowadzi Artur Pałyga - dodaje. Wszyscy amatorzy czytań, dobrych tekstów oraz chętni do udziału w zajęciach SPS proszeni są o przybycie w sobotę, 25 lutego o godzinie 17.00 na Scenę w Galerii, na II piętrze Galerii Katowickiej przy ul. 3 Maja. Wstęp za złotówkę informuje Aleksandra Czapla-Oslislo.
Jak wyjaśnia Aleksandra Czapla-Oslislo, od uczestników bezpłatnych zajęć, osób wyłącznie pełnoletnich, organizatorzy oczekują obecności i zaangażowania, wymagana jest dyspozycyjność w ramach ustalonych dni i godzin. Spotkania Szkoły Pisania Sztuk będą odbywać się dwa razy w miesiącu w godzinach popołudniowych w Katowicach. Zajęcia zakończą się publicznym czytaniem wybranych prac bądź ich fragmentów na scenie Teatru Śląskiego.
Zajęcia poprowadzi dramaturg Teatru Śl. Artur Pałyga, autor nagradzanych sztuk teatralnych i reportaży. Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Dużym Formacie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Sztuki Pałygi były wielokrotnie drukowane w „Dialogu”, dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni, a spektakle na podstawie jego tekstów zwyciężyły m.in. w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest także laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Liczba miejsc w Szkole jest ograniczona. Kwalifikacja odbywa się na podstawie nadesłanego tekstu i rozmowy. Chętni proszeni są o przesłanie dwóch dokumentów: pierwszy o maksymalnej objętości 2400 znaków ze spacjami, w dowolnej formie i na dowolny temat, może to być także fragment większej całości. Drugi, takiej samej objętości, powinien mieć formę tekstu dramatycznego pod roboczym tytułem „Jutro”.
Teksty należy przesyłać na adres a.palyga@teatrslaski.art.pl do 24 lutego br. Rozmowy z Arturem Pałygą odbędą się 25 lutego (po czytaniu sztuk laureatów poprzedniej edycji Szkoły Lokalnych Opowieści) o godz. 17.00 na Scenie w Galerii, wejściówki kosztują 1 zł.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|