Kultura
Nasze własne „Muzułmany” – prapremiera w Teatrze Śląskim
„Muzułmany” Artura Pałygi, to kolejna prapremiera Teatru Śląskiego. W najbliższy piątek, 5 maja o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej zobaczymy jego tekst inspirowany trzema książkami włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci, wydanymi po zamachu na nowojorskie wieże WTC 11 września 2001 r. Reżyseria i opracowanie muzyczne Piotr Ratajczak, scenografia i kostiumy są dziełem Matyldy Kotlińskiej.
To historia pracowników galerii handlowej, którzy próbują wykraść chwile wolności i porozmawiać podczas przerw na papierosa, które urządzają sobie podczas prób ewakuacyjnych budynku. Dwie pary ludzi, którym się w życiu niewiele udało – starsza i młoda – borykają się z różnymi problemami i stresem. Pomimo że pracują razem, są skonfliktowani, głównie z powodu odmiennych postaw czy wręcz maniakalnych poglądów. Winy za nieudane życie szukają we wszystkim, tylko nie w swoich wyborach i decyzjach. Po lekturze publikacji Fallaci, krytykującej islam i jego zagrożenia, są przekonani, że za całe zło winni są muzułmanie i ku nim kierują swoją złość i frustracje. Znaleźli własne, prywatne „muzułmany”...
Próbna ewakuacja marketu stanie się okazją do konfrontacji przekonań o polityce, religii, pracy, a w końcu do wybuchu wściekłości. Zaślepienie spowoduje, że nie będzie wiadomo, czy to jest naprawdę. Czy to prawdziwy alarm, czy tylko ćwiczenia z zarządzania strachem. Widz nie będzie wiedzieć do końca ani przed, ani po. Jak mówią realizatorzy, możesz tylko wierzyć w to, co ci się podaje do wierzenia. Lub nie wierzyć. Istnieje mała szansa, że w tym jednym ułamku sekundy, w momencie eksplozji, przez chwilę prawie będziesz mieć pewność, że jednak wybuchło. A może też nie. Może w tym wszystkim chodzi tylko o to, że to ty masz skonstruować tę bombę. O to, żeby w ten sposób raz, ten jeden raz w życiu, mieć pełną kontrolę – całkowicie i absolutnie, ten jedyny raz, zadecydować o sobie i tym, co cię w tym momencie otacza. W życiu piękne są chwile. Zaśpiewasz ze mną? Raz... dwa... trzy... Odpalamy!
Sztuka Artura Pałygi jest opowieścią o narastającej fali nienawiści, hejtu skierowanej przeciwko każdemu, kto jest „inny”, kogo można obwinić właściwie o wszystko i jej skutkach. 14 października 2016 r. odbyło się otwarte czytanie dramatu, wtedy pod roboczym tytułem „Wściekłość”, które zakończyło się dyskusją z publicznością nad kierunkiem, w którym powinien podążać spektakl. Czytanie to zostało powtórzone podczas wrocławskiego Festiwalu Dramatu w grudniu 2016.
W tym niesamowitym przedstawieniu na Scenie Kameralnej przy ul. Warszawskiej wystąpi czworo doskonale znanych i cenionych aktorów „Wyspiańskiego”: Ewa Kutynia, Bogumiła Murzyńska, Andrzej Dopierała i Michał Rolnicki.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|