Kultura
Noc Muzeów w NOSPR
Wzorem ubiegłych lat Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach włącza się w obchodzoną z soboty, 20 maja na niedzielę 21 Noc Muzeów. Jak zwykle przewidzianych jest wiele atrakcji, w tym aż cztery koncerty (trzy w sali koncertowej, jeden w sali kameralnej), wernisaż wystawy zdjęć oraz ciesząca się co roku dużym zainteresowaniem ekspozycja instrumentów muzycznych prezentowana w foyer NOSPR. Wstęp na wszystkie imprezy Nocy Muzeów w siedzibie NOSPR przy pl. W. Kilara 1 jest otwarty i bezpłatny.
– Na początku, jeszcze późnym popołudniem, o 17.00, zapraszamy na wyjątkowy koncert dzieci uczących się grać na skrzypcach metodą Suzuki – mówi Jowita Kokosza, kierownik Działu Promocji. – Młodzi skrzypkowie, w wieku 3-16 lat, przyjadą do NOSPR z różnych części Polski. W programie koncertu znajdą się utwory m.in. Bacha, Vivaldiego, Schumanna, Szostakowicza i Suzuki. Będą to występy solowe, kameralne oraz grupowe. Pod koniec koncertu na estradzie sali koncertowej zagrają wszyscy uczestnicy – aż 150 dzieci! Gościem specjalnym koncertu będzie Antoni Ingielewicz, 16-letni utytułowany uczeń Instytut Suzuki w Gdańsku, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, który jako solista występował już z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą – wyjaśnia.
O 21.30 w sali koncertowej NOSPR niezwykłe wydarzenie – wykonany zostanie Koncert na dziesięć waltorni „War Horns” Pawła Pudło. Jak podkreśla kompozytor: „War Horns” to refleksja nad wojną, która jest powtarzalnym procesem dziejów. Unaocznia cierpienia ludności cywilnej, potępiając wojnę w ogóle”. Premiera utworu "War Horns" odbyła się 23 sierpnia 2015 roku w Gdańsku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W Noc Muzeów pod batutą Alexandra Humali zagrają waltorniści NOSPR.
O godz. 22.00 rozpoczną się dwa koncerty, nocne maratony. – Do sali koncertowej zapraszamy na Noc Wieniawskiego, to nocny maraton skrzypcowy uczestników XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wystąpią uczestnicy Konkursu: Anna Malesza, Amelia Maszońska, Celina Kotz i Robert Łaguniak oraz akompaniujący pianiści: Joanna Zathey-Wójcińska, Michał Francuz, Hanna Holeksa. W programie utwory H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, L. van Beethovena, E. Griega, N. Paganiniego, M. Ravela, F. Kreislera, C. Francka – wylicza Jowita Kokosza.
W sali kameralnej w tym czasie przez ponad trzy godziny rozbrzmiewać będzie muzyka Philipa Glassa z okazji jego 80. urodzin. Ten amerykański kompozytor zaliczany jest do najważniejszych przedstawicieli minimal music, choć sam – jak mówi – nigdy nie zgadzał się z takim określeniem dla swojej sztuki. Mottem przewodnim Nocy z Philipem Glassem będą słowa kompozytora na temat dzisiejszej nieumiejętności słuchania: „Problem ze słuchaniem jest taki, że nie słuchamy. Tak dużo hałasu rozbrzmiewa w naszych głowach, że nie jesteśmy w stanie nic usłyszeć”. Będziemy więc mieć szansę naprawdę usłyszeć muzykę Glassa w jej kameralnej odsłonie, a pomogą nam w tym świetne wykonania Kwartetu Śląskiego, koncertmistrza grupy wiolonczel NOSPR Adama Krzeszowca, saksofonisty Bartłomieja Dusia oraz na fortepianie Dominiki Maszczyńskiej, Huberta Salwarowskiego oraz Alexandra Humali.
Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Bartka Barczyka, który spotkał się z Philipem Glassem dwa lata temu w jego ulubionym studiu nagraniowym na Brooklynie. Wernisaż wystawy „Through the Glass” odbędzie się o 20.15, zdjęcia oglądać będzie można w foyer NOSPR przez najbliższe tygodnie.
Szczegóły na www.nospr.org.pl, na profilu NOSPR na Facebooku.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|