Kultura
Czytanie porusza, czyli Ogólnopolska Noc Bibliotek w Będzinie
O tym, że czytanie porusza przekonywali bibliotekarze prawie 1350 bibliotek w całej Polsce podczas Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która odbyła się w minioną sobotę, 3 czerwca pod hasłem „Czytanie porusza”. Wśród bibliotek nie zabrakło także Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, która do akcji zainicjowanej przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej włączyła się po raz trzeci. Patronat honorowy nad imprezą objął gospodarz miasta, prezydent Będzina, Łukasz Komoniewski.
Na uczestników wydarzenia w będzińskiej bibliotece czekało wiele niespodzianek i atrakcji, których tematem przewodnim były podróże. W pierwszą podróż, do epoki romantyzmu, przenieśli wszystkich studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy stosując czytanie performatywne przedstawili balladę „Świteź” Adama Mickiewicza, uważaną za pierwsze dzieło romantyzmu w literaturze polskiej.
Kontynuacją literackich podróży było spotkanie z poezją jednego z najwybitniejszych polskich poetów dwudziestolecia międzywojennego, Bolesława Leśmiana, którą zaprezentowała młodzież Gimnazjum nr 3 w Będzinie wraz z bibliotekarzem i dyrektorem placówki. Przypadające w 2017 roku dwie rocznice związane z poetą, 140. rocznica urodzin i 80. rocznica jego śmierci, zainspirowała bibliotekarzy do zorganizowania literackiego flash moba, podczas którego czytano wiersz „Romans” Leśmiana. Kolejnym przystankiem związanym z literaturą był Book Truck, który zagościł w bibliotece po raz trzeci oraz oferta przygotowana przez czeladzki Antykwariat „Latarnik”, w której nie zabrakło konkursu literackiego dla odważnych oraz cieszącej się dużym zainteresowaniem zabawy „Randka w ciemno z…książką”. Organizatorzy będzińskiej Nocy Bibliotek zaprosili jej uczestników także w podróż z autorem, Wojciechem Grabowskim, który swoją najnowszą publikacją „Dizajn tamtych czasów” urzekł czytelnicze serca wielu osób.
O tym jak ważnym lekarstwem są książki wiedział już starożytny myśliciel i podróżnik, Demokryt z Abdery. Dlatego wśród wędrówek zaproponowanych podczas będzińskiej Nocy Bibliotek była podróż po zdrowie. Przedstawiciele salonu optycznego Dr Marchewka oraz Centrum Dietetycznego Naturhouse z Będzina oferowali bezpłatne badania wzroku i konsultacje z dietetykiem, a podczas prelekcji mówili, jak dbać o zdrowie, by móc w pełni korzystać z jego uroków niezależnie od wieku.
Kolejną stacją, na której zatrzymali się przyjaciele książek i bibliotek z Będzina było spotkanie z podróżniczką, autorką oraz blogerką Lidią Stefek, która zabrała wszystkich do świata swoich podróży, podczas których odwiedziła m.in. Gruzję, Chorwację, Wyspy Galapagos, Chile, Ekwador, Peru, Brazylię i Maroko. Dzięki Emilii Nowak, nie zabrakło także podróży do świata malarstwa, poprzez które artystka prezentuje w sposób niezwykły kulturę i sztukę. Wystawa, „Tam i z powrotem”, która została otwarta w Galerii klubu „Pod Sową” wzbudziła ogromne emocje i żywą dyskusje na temat malarskich inspiracji Pani Emilii.
Dyrektor biblioteki, Krzysztof Malczewski zaprosił także uczestników wydarzenia do przyłączenia się do akcji Ośrodka Informacji ONZ wspierającej pokój na świecie. Będzińską Noc Bibliotek patronatem medialnym objęła TVP Katowice, a wszystko udało się zrealizować dzięki wspierającym bibliotekę partnerom oraz firmie EACTIVE z Wrocławia, która specjalizuje się w pozycjonowaniu stron www.
Zdjęcia: Marek Kopczacki
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|