W Zagłębiu
Biznes – Ekologia – Praca na II Forum Przedsiębiorczości

W dniach 20-21 kwietnia w sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Wojska Polskiego 8 odbędzie się II Forum Przedsiębiorczości. Będzie opierać się na następujących filarach: biznesie, ekologii i pracy. Będą w nim uczestniczyć przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji otoczenia biznesu, a także eksperci z wielu dziedzin. Spotkanie będzie okazją do wymiany wiedzy, opinii i doświadczeń w poszczególnych obszarach, niezwykle istotnych dla rozwoju biznesu, edukacji, rynku pracy, a także otoczenia.
Podczas paneli tematycznych, warsztatów, prelekcji poruszone zostaną najbardziej istotne kwestie dotyczące tematycznych obszarów Forum, m.in. partnerstwo publiczno-prywatne, innowacje i źródła ich finansowania, obecne trendy w procesie rekrutacji pracownika i kształcenia ustawicznego oraz podejście „Eko” w prowadzeniu działalności gospodarczej. W trakcie Forum odbędą się także Targi Pracy i Edukacji, podczas których absolwenci i uczniowie szkół, uczelni wyższych, a także osoby poszukujące zatrudnienia będą mogły zapoznać się bezpośrednio z ofertami pracy prezentujących się firm. Targi będą wzbogacone ofertami edukacyjnymi szkół, uczelni wyższych i instytucji rynku pracy.
Pierwszy dzień Forum poprowadzi redaktor TVP Marek Czyż. Spotkanie rozpocznie się wystąpieniem prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, w którym nawiąże on do projektów i działań omawianych podczas ubiegłorocznego Forum. W dalszej kolejności uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładu dr Krzysztofa Koja, dziekana Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie o partnerstwie publiczno-prywatnym, który będzie punktem wyjścia do podjęcia dyskusji na ten temat. Śląskie Centrum Przedsiębiorczości przybliży przedsiębiorcom możliwości dofinansowania działalności innowacyjnej ze środków Unii Europejskiej.
O dostępnych instrumentach oraz działaniach podejmowanych przez instytucje otoczenia biznesu na rzecz przedsiębiorczości i rozwoju regionu będą mówić Grzegorz Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego S.A. oraz Krzysztof Olszak, prezes Sosnowieckiej Delegatury Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Dr Krystian Dudek wygłosi prelekcję pn. „Wizerunek pracodawcy i pracownika w dobie nowoczesnej komunikacji na rynku pracy”, łączącą tematycznie oba dni Forum, po której rozpocznie się część warsztatowa.
Rewitalizacja będzie głównym zagadnieniem pierwszego warsztatu. W jego trakcie podejmowane będą kwestie związane z planowanymi zmianami w Sosnowcu, m.in. z rozbudową linii tramwajowej nr 15, przebudową centrum miasta, modernizacją Egzotarium oraz budową Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Drugi warsztat dotyczyć będzie najistotniejszych problemów ekologicznych w naszym otoczeniu. W szczególności poruszone zostaną kwestie walki ze smogiem, segregacji odpadów, nielegalnych wysypisk śmieci oraz zmiany źródeł ogrzewania na proekologiczne.
Drugi dzień zostanie poprowadzony przez dr hab. Adama Jabłońskiego i dotyczyć będzie kwestii związanych z rynkiem pracy. „Dynamika zmian na rynku pracy w kontekście nowych modeli biznesowych opartych na mediach społecznościowych”, „Aktualne trendy w rekrutacji - techniki, modele, praktyczne wskazówki”, „Pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego szansą na zdobycie kwalifikacji zawodowych” to tytuły wykładów, w których będą mogli wziąć udział uczestnicy wydarzenia. Warsztaty m.in. z technik pamięciowych i efektywnej nauki oraz autoprezentacji, kodeksu pracy, przeprowadzenia procesu rekrutacji dostarczą praktycznych informacji nie tylko przyszłym i obecnym pracownikom, ale także pracodawcom.
W trakcie II Forum swoje punkty informacyjne na terenie SPNT będzie miało wiele instytucji zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia oraz zajmujących się tematyką Forum: Urząd Miejski w Sosnowcu, Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu, Agencja Rozwoju Lokalnego S.A., Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, Państwowa Inspekcja Pracy, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie, EURES WUP Katowice, Ochotniczy Hufiec Pracy, Straż Graniczna.
Organizatorami i partnerami wydarzenia są: Gmina Sosnowiec, Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. - Operator Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o., Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, Wyższa Szkoła Bankowa, Forum Młodych RIG w Katowicach, OPTOKOM.
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|
![]() |