Eko - wiadomości
Powalczą o czyste powietrze

W pierwszej połowie stycznia 2016 roku Sosnowiecki Alarm Smogowy przeprowadzi w mieście pomiary szkodliwego pyłu zawieszonego PM10. Tą akcją chce zwrócić uwagę na konieczność dokonywania pomiarów również innych szkodliwych substancji, zanieczyszczających powietrze.
Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach ma w Sosnowcu lokalizację przy ul. Lubelskiej, na terenie szkolnym bezpośrednio przylegającym do największego sosnowieckiego osiedla mieszkaniowego, przyłączonego do miejskiej sieci ciepłowniczej. Usytuowana jest na wysokości 304 m.n.p.m. Jest to jedno z najwyżej położonych miejsc w Sosnowcu. Stacja w sposób automatyczny mierzy i raportuje tlenek azotu, dwutlenek azotu, tlenki azotu, pył zawieszony PM10 i dwutlenek siarki.
Teren, na którym zlokalizowano stację, charakteryzuje się wysoką zabudową blokową, ułatwiającą rozprzestrzenianie się ewentualnych zanieczyszczeń powietrza. – Chcąc porównać wskazania stacji przy ul. Lubelskiej do sytuacji w innych dzielnicach Sosnowca, Sosnowiecki Alarm Smogowy przeprowadzi w styczniu dwie jednotygodniowe kampanie pomiarowe pyłu zawieszonego PM10. Jako lokalizacje pomiarów wybraliśmy punkt na styku dzielnic Stary Sosnowiec i Pogoń oraz Ostrowy Górnicze. Pyłomierz wykorzystany do badań stanu powietrza zostanie dostarczony przez Polski Alarm Smogowy – informuje Rafał Psik z Sosnowieckiego Alarmu Smogowego. – Niestety, w naszym mieście nie są mierzone takie szkodliwe dla zdrowia składniki zanieczyszczenia powietrza jak benzo(a)piren i pył zawieszony PM2,5. Chcemy w najbliższym czasie doprowadzić do dyskusji w kwestii rozszerzenia działania stacji pomiarowej przy ul. Lubelskiej o pomiar dodatkowych składników, właśnie o benzo(a)piren i pył zawieszony PM2,5 – zaznacza Rafał Psik.
W Sosnowcu normy pyłu zawieszonego PM10 i szkodliwego benzo(a)pirenu są znacznie przekraczane każdego roku. W roku 2014 odnotowano przekroczenia dopuszczalnej średniodobowej normy pyłu zawieszonego przez 79 dni. Standardy Unii Europejskiej dopuszczają przekroczenia normy maksymalnie przez 35 dni rocznie. Tymczasem w Sosnowcu w tym roku przekroczenie normy odnotowano już przez 71 dni. Także średnioroczne stężenia szkodliwego benzo(a)pirenu było w bieżącym roku przekraczane kilkukrotnie. Stacje pomiarowe zlokalizowane w najbliższej okolicy, w Dąbrowie Górniczej i Katowicach, wskazały 6-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy.
Partnerem akcji przeprowadzanej w Sosnowcu jest Polski Alarm Smogowy. Więcej na https://www.facebook.com/Sosnowiecki-Alarm-Smogowy-1661166537475499/.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|
![]() |