Kultura
Weekend seniora w Muzeum Śląskim
W pierwszy weekend jesieni Muzeum Śląskie włącza się w ogólnopolską akcję „Weekend seniora z kulturą”. W sobotę i niedzielę, 23–24 września, osoby w wieku 60+ będą mogły zakupić bilet na wystawy za 1 zł. Dodatkowo w muzealnych kawiarniach „Moodro Bistro” oraz „Gyszynk i Kawa” seniorzy otrzymają 50% zniżki na kawę. „Weekend seniora z kulturą” to tegoroczna odsłona kampanii „60+kultura” organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Seniorzy w całym kraju mogą 23 i 24 września skorzystać z oferty kulturalnej włączających się w akcję instytucji za darmo lub za symboliczną opłatę. W Katowicach ta oferta jest bardzo interesująca. – Muzeum Śląskie przy ul. T. Dobrowolskiego szczególnie zaprasza do zwiedzenia nowej wystawy „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”, inaugurującej działalność zrewitalizowanego budynku łaźni głównej – mówi Danuta Piękoś-Owczarek z Działu Promocji. – Ukazuje ona dzieje człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin, a najważniejszymi elementami ekspozycji są oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Zobaczymy również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin, takie jak tkaniny, talerze, sznury, instrumenty czy miotły oraz współczesne produkty i przedmioty codziennego użytku. Wystawa daje możliwość poznania pracy i dorobku naszego Działu Archeologii, w tym Pracowni Bioarcheologii, to także wypełnienie luki związanej z brakiem muzeów historii naturalnej w Polsce – wyjaśnia.
Wśród wystaw stałych znajdują się m.in. bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum można zapoznać się również z dwiema wystawami narracyjnymi – „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości” oraz „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga o historii regionu. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program wystaw stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce.
W Galerii plastyki nieprofesjonalnej można oglądać dwie ekspozycje czasowe. „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla”, to zapadające w pamięć scenki rodzajowe rozgrywające się w Szopienicach czy Nikiszowcu. Wyrazista osobowość i charakterystyczne malarstwo sprawiły, że Wróbel stawiany jest w jednym rzędzie z Teofilem Ociepką i Erwinem Sówką. Z kolei na twórczość Justyny Matysiak, jednej z najciekawszych przedstawicielek polskiego art brut, składają się rysunki wykonane cienkopisami z transparentnym tuszem. Artystka inspiruje się ilustracjami książkowymi, z których czerpie motywy graficzne. Przetwarzając je, wykonuje konturowy rysunek wypełniony drobnymi, zachodzącymi na siebie liniami.
Natomiast w dawnej, zabytkowej siedzibie Muzeum przy katowickim rynku (ul. W. Korfantego) znajduje się wystawa czasowa „Między Montmartre’m a Montparnasse’m. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900–1939, z kolekcji prywatnych”. To opowieść o buntownikach i indywidualistach, którzy znaleźli się na przełomie XIX i XX w. w Paryżu. Na wystawie jest około 180 wspaniałych prac z zakresu malarstwa i rzeźby. W dużej części są to dzieła, które do tej pory nie pojawiały się na ekspozycjach muzealnych. Ich twórcy to zarówno artyści pochodzenia żydowskiego związani z dzielnicą Montparnasse, jak i twórcy kształtujący kolonię polskich artystów we Francji, od Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego i Józefa Pankiewicza aż po przedstawicieli Komitetu Paryskiego.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|