Kultura
O integracji i miastach przyszłości w Muzeum Śląskim
Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Fundacja TIFF Collective z Wrocławia zapraszają na finał twórczego projektu integracyjnego „Be Together”. 6 listopada uczestnicy katowickiej edycji projektu zaprezentują w przestrzeni muzeum efekt kilkumiesięcznej współpracy artystycznej osób słyszących i niesłyszących.
Celem projektu integracyjnego „Be Together” jest współpraca artystyczna osób gotowych na pokonywanie własnych obaw i przełamywanie stereotypów. W jego katowickiej edycji biorą udział osoby niesłyszące oraz słyszące, które w ciągu kilku miesięcy poprzez różne narzędzia artystyczne – teatralne, filmowe, fotograficzne – realizowały nowy projekt twórczy. Jego efekt zostanie zaprezentowany podczas otwartych pokazów dla publiczności.
Projekt – oprócz integracji grupy osób słyszących i niesłyszących – pozwalał na rozwinięcie kreatywności i umiejętności artystycznych. Od maja do listopada odbywały się warsztaty teatralne i fotograficzne, zajęcia wyjazdowe oraz w siedzibie Muzeum Śląskiego. Punktem wyjścia dla uczestników był portret.
– Zajmowaliśmy się portretem nie tylko w kontekście przedstawienia konkretnego człowieka, w tym jego marzeń, potrzeb i emocji, ale też w odniesieniu do społeczności, a także widzenia drugiej osoby. Temat ten podjęliśmy zarówno przy pomocy narzędzi teatralnych, jak i fotograficznych, a nawet malarskich, inspirując się przy tym kolekcją Muzeum Śląskiego – mówi Paulina Anna Galanciak, twórczyni i koordynatorka projektu „Be Together”.
Uczestnicy projektu stworzyli specjalną instalację, ukazującą świat szczerości, otwartości i wymiany. Podczas finału do wykreowanego przez siebie świata zaproszą także widzów. Świat ten nazwali „Przestrzenią wspólną”, definiując ją jako przestrzeń otwartą, akceptującą i wspólnotową – miejsce, w którym najważniejszy jest drugi człowiek i komunikacja z nim na dużo szerszej płaszczyźnie niż tylko werbalnej. Finał projektu „Be Together” odbędzie się 6 listopada dwukrotnie – o godz. 18.00 oraz 19.00 w przestrzeni Muzeum przy ul. T. Dobrowolskiego 1.
Muzeum Śląskie zaprasza także w listopadzie na kolejne spotkania z cyklu „Miasto – Myśli – Możliwości”, którego uczestnicy wspólnie z wyjątkowymi gośćmi z różnych stron świata szukają najlepszych rozwiązań dla miast przyszłości. W spotkaniach, które odbędą się kolejno 14 i 29 listopada, wezmą udział: Harry Sachs i Nina Charlotte Peters, związani z Haus Der Statistik Projekt, oraz prof. Hubert Klumpner z Urban-Think Tank. Wprowadzeniem do obu spotkań będzie specjalna projekcja filmowa 7 listopada o godz. 18.00 w Audytorium.
„Miasto – Myśli – Możliwości” to cykl spotkań, podczas których ukazywane są najnowsze osiągnięcia dotyczące planowania przestrzennego i polityki miejskiej. Biorą w nich udział międzynarodowi eksperci, autorzy nowatorskich koncepcji rozwoju miast, a także praktycy, którzy poprzez społeczne zaangażowanie wdrażają różnorodne rozwiązania służące mieszkańcom. Do udziału zaproszeni są również prezydenci i burmistrzowie miast, urzędnicy, aktywiści i artyści, którzy biorą czynny udział w miejskich transformacjach. Cykl nieprzypadkowo odbywa się w Katowicach – mieście postindustrialnym, stolicy największej aglomeracji w Polsce, która w obliczu zaniku tradycyjnego przemysłu wydobywczego i hutniczego poszukuje nowych impulsów rozwojowych.
Uczestnicy pierwszego z listopadowych spotkań, Harry Sachs i Nina Charlotte Peters, związani są z berlińskim projektem rewitalizacji dawnego urzędu statystycznego Das Haus der Statistik niedaleko serca Berlina Wschodniego - Alexanderplatz. W projekt ten zaangażowało się około 30 różnych podmiotów. Mieszkańcy, deweloperzy, urzędnicy i projektanci, wspólnymi siłami próbują stworzyć nową jakość w zarządzaniu miejskimi zasobami. Z ich doświadczeń i wiedzy możemy czerpać w naszym kraju, gdzie 80 proc. osób mieszka w blokach z wielkiej płyty.
Drugie spotkanie podejmie próbę ukazania, czym jest dzisiaj architektura nieformalna i jaką może mieć wartość dla współczesnego miasta. Prof. Hubert Klumpner z Urban-Think Tank bada miasta z różnych rejonów świata. U-TT to interdyscyplinarne biuro projektowe zajmujące się badaniami i projektowaniem dotyczącymi różnych tematów w obszarze współczesnej architektury i urbanizmu. Jego filozofia opiera się na dostarczaniu innowacyjnych, a zarazem praktycznych rozwiązań dzięki wykorzystaniu połączonych umiejętności architektów, inżynierów budownictwa, planistów, architektów krajobrazu i specjalistów w dziedzinie komunikacji. Pracując w kontekście globalnym i budując mosty pomiędzy przemysłem Pierwszego Świata a nieformalnymi obszarami miejskimi Trzeciego Świata, skupiają się na edukacji i kształtowaniu nowego pokolenia profesjonalistów, którzy będą przekształcać miasta w XXI w.
Podczas wprowadzenia, 7 listopada o godz. 18.00, widzowie obejrzą dwa filmy z napisami w języku polskim. „Do kogo należy miasto?” (2017, reż. Hans-Christian Post) będzie zapowiedzią spotkania z przedstawicielami Haus der Statistik. Z kolei „Urbanized” (2011, reż. Gary Hustwit) wprowadzi widzów w tematykę Urban-Think Tank. Projekcję poprzedzi komentarz Michała Kubieńca. Kuratorami cyklu są Michał Kubieniec i Paweł Jaworski.
(TS)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|