Kultura
Weekend za pół ceny
Odwiedzający Muzeum Śląskie w Katowicach w dniach 6–8 października otrzymają 50 proc. zniżki na wszystkie bilety ze stałej oferty w ramach akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Ponadto przez całe wakacje bilety do Muzeum Śląskiego można było kupić 20 procent taniej. Wystarczyło mieć ze sobą bilet na pociąg Kolei Śląskich. Akcja „Kolej na Muzeum” została przedłużona do 31 października.
Bilety z 20-procentową zniżką na wstęp do Muzeum nadal będzie mógł kupić każdy, kto okaże kasjerowi ważny w danym dniu bilet na pociąg Kolei Śląskich – jednorazowy lub okresowy, którego relacja obejmuje stację Katowice.
Wśród wystaw stałych znajdują się m.in. galerie sztuki polskiej od 1800 roku do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości” oraz „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Najmniejszą jest Galeria śląskiej sztuki sakralnej, zaś najnowsza ekspozycja nosi tytuł „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych” w zrewitalizowanym budynku łaźni głównej i ukazuje dzieje człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin.
– Po zwiedzeniu wystaw w nowym Muzeum Śląskim zachęcamy do spojrzenia na Katowice z innej perspektywy, czyli z tarasu wieży widokowej o wysokości 40 metrów – mówi Danuta Piękoś-Owczarek z Działu Promocji. – Z dawnego szybu wyciągowego „Warszawa II” można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę miasta, niestety przy niesprzyjającej pogodzie wieża może zostać zamknięta – dodaje.
W starej siedzibie Muzeum przy ul. W. Korfantego znajduje się wystawa czasowa „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900–1939, z kolekcji prywatnych”. Zobaczymy około 180 prac z zakresu malarstwa i rzeźby. W tym samym zabytkowym budynku uczestniczyć można w seansie sosnowieckiego, starego fotoplastykonu. To wynaleziona przez Charlesa Wheatstone’a maszyna do prezentacji fotografii stereoskopowych, tj. trójwymiarowych. Aktualny seans pod tytułem „Udajmy się do wód!” pokazuje początki fenomenu spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu zarówno w wykwintnych uzdrowiskach, jak i w przestrzeni podmiejskiej. Szczegółowe opisy wystaw oraz informacje na temat cen biletów znajdują się na stronie internetowej muzeumslaskie.pl.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|