Kultura
Kulturatrium i Rok Reformacji
W czwartek, 19 października, w Muzeum Śląskim odbędzie się wernisaż wystawy „Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas”. To efekt rezydencji trzech artystów zaproszonych do udziału w projekcie „Kulturatrium”.
Wernisaż zaplanowano w dwóch częściach: o godz. 18.00 zostaną otwarte instalacje artystyczne Dawida Leleu oraz Michała Smandka w starej siedzibie Muzeum przy katowickim Rynku (al. W. Korfantego 3), a o godz. 19.00 udostępniona zostanie instalacja Frauke Dannert w siedzibie Muzeum w Strefie Kultury (ul. T. Dobrowolskiego 1).
– „Kulturatrium”, to projekt obejmujący współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: województwa śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii i Hauts-de-France, realizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis oraz Muzeum Śląskie w Katowicach – mówi Danuta Piękoś-Owczarek z Działu Promocji. – Podczas rezydencji artystycznej, która miała miejsce w październiku 2016 roku, troje artystów – Frauke Dannert (Niemcy), David Leleu (Francja) i Michał Smandek (Polska) – przygotowało prace, które łączy próba konfrontacji z tematem regionu śląskiego i jego kulturowych, historycznych, socjologicznych i czasoprzestrzennych kontekstów. Interwencja to słowo-klucz, które staje się punktem wyjścia do recepcji poszczególnych ekspozycji. W każdej z nich odnaleźć można inną wrażliwość i sposób, w jaki uczestnicy projektu próbują zmierzyć się z tematem prostym, banalnym i niezwykle trudnym zarazem. Podążając śladem swoich fascynacji i wypracowanych metod pracy, skupiają się wokół pojęć, które wyznaczają trzy obszary artystycznych interwencji: przestrzeń, czas i pamięć – wyjaśnia ideę projektu.
David Leleu w „Antropocenie” opowiada o tytułowej erze geologicznej naznaczonej wpływem człowieka, którego działalność głęboko zmodyfikowała biosferę i klimat. Wykorzystując m.in. znajdujący się w siedzibie Muzeum przy katowickim rynku zabytkowy sosnowiecki fotoplastykon, czyli pochodzące z XIX w. urządzenie do oglądania trójwymiarowych zdjęć, niczym geolog wydobywa na światło dzienne fragmenty obrazów, harmonizując je i budując między nimi dialog. Michał Smandek w projekcie „Zabiegi pielęgnacyjne. Kopalnia «Wujek»” odwołuje się do procesu leczenia ran i intymnego gestu ich opatrywania. Gojenie się często wspomagane jest przez liście czy zioła uśmierzające ból. Smandek odkrywa rośliny z pieczołowitością hodowane w najbardziej nieoczekiwanych miejscach kop. „Wujek”.
Ekspozycja odbędzie się w siedzibie Muzeum przy katowickim Rynku. Frauke Dannert przygotowała wielkoformatowe malarstwo ścienne, które będzie można oglądać na poziomie -2 w nowym budynku Muzeum w Strefie Kultury. Przedstawione formy wywodzą się z fragmentów architektury, którą Dannert fotografowała podczas pobytu w Katowicach. Kuratorem wystawy jest Marek Zieliński. Projekt sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Ekspozycję oglądać można od 20 października do 19 listopada br.
Następnego dnia, w piątek 20 października o godz. 18.00, otwarta natomiast zostanie wystawa „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”, połączona z koncertem. To nie jedyne wydarzenie, które Muzeum Śląskie przygotowało w ramach obchodów Roku Reformacji.
Wystawa „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku” akcentuje bogatą, 500-letnią tradycję kościoła reformacyjnego w regionie. Skupienie uwagi na Kościele ewangelicko-augsburskim służy pobudzeniu refleksji nad obecnością ewangelików na Śląsku i przybliża ich tożsamość wyznaniową. Ruch reformacyjny połączył działalność religijną z powszechną edukacją, wpłynął na architekturę sakralną oraz muzykę, spopularyzował też druk.
– Punktem wyjścia do narracji wystawy jest religia jako duchowe odrodzenie, na którym opierają się inne wątki życia, jak kształtowanie postawy obywatelskiej, kultywowanie tradycji, rozwój języków narodowych, dbałość o edukację, kulturę duchową i materialną – przypomina Danuta Piękoś-Owczarek. – To na niej opierają się inne aspekty aktywności ewangelików, takie jak organizacja życia społecznego czy dbałość o edukację. Tematyczne moduły wystawy, jak „Duchowość”, „Edukacja”, „Tradycja”, „Społeczeństwo i polityka”, „Kultura”, są zaaranżowane przestrzennie w nawiązaniu do ważnego symbolu protestantyzmu, czyli róży Lutra. Tytuł wystawy pochodzi z wypowiedzi Marcina Lutra: „Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję” – dodaje.
Wernisaż odbędzie się 20 bm. o godz. 18.00 w nowej siedzibie Muzeum w Strefie Kultury, ul. T. Dobrowolskiego. Wydarzenie uświetni występ zespołu Concerto Polacco. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 kwietnia 2018 r., a jej kuratorami są: Henryka Olszewska-Jarema, Ada Grzelewska, Jan Sasor, Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, Joanna Szeligowska-Farquhar.
Uzupełnieniem jest cykl dyskusji „Pokłosie reformacji – konflikty religijne i ich oblicze we współczesnej kulturze”. To seria spotkań z ekspertami z zakresu teatru, sztuki, literatury, z artystami oraz krytykami teatralnymi i badaczami kultury, wszystkie w budynku stolarni w Strefie Kultury, wstęp 1 zł. W odniesieniu zarówno do wydarzeń historycznych, jak i różnych przekazów literackich czy filmowych postawione zostaną pytania o to, jaki obraz minionych konfliktów religijno-politycznych przetrwał do naszych czasów. Pierwsze spotkanie pt. „Z historią w tle…” odbędzie się 27 października o godz. 17.00.
Z kolei 21 listopada, również o godz. 17.00, będzie miała miejsce rozmowa z twórcami spektakli podejmujących temat konfliktów na tle religijnym pod hasłem „Dyskurs sceniczny jako debata o współczesności”. Ostatnie spotkanie „Popkulturowe rewizje historii”, zaplanowano na 16 stycznia 2018 r. Dodatkowo 7 listopada odbędzie się wykład „Reformacja i kontrreformacja na Śląsku Cieszyńskim (XV–XVII w.)”, prowadzony przez Marcina Gabrysia, kustosza Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie - o godz. 17.00 w Muzeum w Strefie Kultury (sala A). Wstęp wolny.
– Całe rodziny zapraszamy już dziś na przedświąteczne spotkanie „Zapachniało piernikami…” 19 grudnia o godz. 16.00 do naszego Muzeum w Strefie Kultury, sala A – mówi Danuta Piękoś-Owczarek. – Opowieści o luterańskich tradycjach połączone zostaną z warsztatami lukrowania świątecznych pierników, wstęp wolny.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|