Kultura
„Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki” – premiera na Scenie w Galerii
Teatr Śląski zaprasza na kolejną premierę na swojej najmłodszej scenie – w Galerii Katowickiej przy ul. 3 Maja. W piątek, 27 października o godz. 19.00 na poziomie +3 rozpocznie się spektakl „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki”.
– To nie jest historyczna opowieść o konflikcie Wojciecha Korfantego z Józefem Piłsudskim, o tajemniczych śmierciach, tworzeniu narodowych wizji i nieograniczonej władzy – tłumaczy Aleksandra Czapla-Oslislo, rzeczniczka i kierowniczka literacka „Wyspiańskiego”. – To krzyk współczesnych młodych ludzi, wkurzonych na otaczającą ich rzeczywistość, a jednocześnie wierzących, że mogą coś zmienić. Ludzi pełnych niezgody, ale wciąż szukających nadziei. Zapomniany konflikt oddaje scenę współczesnym historiom zniszczonych ludzi spotkanych na ulicy, przyjmując formę słodko-gorzkiego, niepoprawnego koncertu – wyjaśnia.
Jak mówią twórcy przedstawienia, czas na teatr, który nie bierze jeńców i nie wzrusza. Czas na kabaret, który odsłania wszystkie niedociągnięcia systemu. Czas na koncert, który ma nas wytrącić z otępienia, zmusić do przemyślenia tego, gdzie jestem i co chcę z tym zrobić. Czas na kłótnię z otaczającą rzeczywistością. To opowieść o bohaterach i antybohaterach, o Polsce i Śląsku postrzeganym przez starsze i młode pokolenie, która zastanawia, czy śląskie idee Wojciecha Korfantego miałyby szanse i dziś.
Reżyser „Korfantego”, Przemysław Wojcieszek (rocznik 1974), twórca niepokornych spektakli „Made in Poland” czy „Hymn narodowy”, przygotowuje dla widzów wieczór w duchu teatru reagującego na bieżące wydarzenia i odważnie komentującego sytuację społeczno-polityczną. Jego spektakle pełne są buntowniczej energii połączonej z błyskotliwymi diagnozami rzeczywistości, nie ma w nim zgody na konformizm.
– Wojcieszek, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, zdobywca Lauru Konrada i Paszportu „Polityki”, realizuje u nas prapremierowo swój autorski spektakl – mówi Aleksandra Czapla-Oslislo. – Jego debiutanckie legnickie przedstawienie „Made in Poland”, dziś element teatralnego kanonu, było szeroko komentowane i otrzymało najważniejsze teatralne nagrody w Polsce, a filmowa realizacja została nagrodzona podczas Festiwalu Nowe Horyzonty. Zrealizowany, także w Legnicy, w 2016 roku „Hymn narodowy” również odbił się szerokim echem, wywołując dyskusje o związkach kultury, polityki i zjawisk społecznych. O budzących się w młodych ludziach nacjonalistycznych demonach i fobiach opowiada jego nowy film „Knives Out” pokazywany podczas anarchistycznych pokazów w ramach „Dobra Zmiana Tour” – dodaje.
Kilkuletnia zaledwie Scena w Galerii znana jest z autorskich, dyskusyjnych, niekonwencjonalnych, ale zawsze współczesnych i najbardziej aktualnych projektów teatralnych zrealizowanych zarazem tak, by nikogo z widzów nie obrazić. Zapowiada się wieczór patriotycznych przeżyć w wykonaniu dziewiątki młodych, przebojowych aktorów: Katarzyny Brzoski, Piotra Bułki, Katarzyny Dudek, Kariny Grabowskiej, Adrianny Izydorczyk, Natalii Jesionowskiej, Arkadiusza Machela, Michała Surówki i Mateusza Znanieckiego.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|