Kultura
„Męska rzecz”, czyli wszystko o mężczyźnie
27 lipca o godz. 18.00 Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wernisaż wystawy „Męska rzecz”, która podejmie temat roli mężczyzny oraz miejsca stereotypu męskości w polskiej kulturze. Wstęp wolny.
– Jesteśmy obecnie świadkami kulturowego niepokoju wokół roli i tożsamości mężczyzny, różnych definicji męskości, naukowych rozważań nad kulturową i społeczną konstrukcją płci – mówi Paweł Świerczek z Działu Promocji. – Wystawa „Męska rzecz” stanowi próbę wpisania się w ten dyskurs. Pokazuje, jak w Polsce na przestrzeni wieków kształtował się dominujący, akceptowany społecznie wizerunek mężczyzny, a jednocześnie jak zmieniało się pojęcie męskości w różnych grupach społecznych – wyjaśnia.
Przy pomocy oryginalnych obiektów – przedmiotów codziennego użytku, elementów garderoby, akcesoriów toaletowych, pamiątek wojskowych i wielu innych tytułowych męskich rzeczy – wystawa charakteryzuje społeczno-kulturowy kontekst kształtowania się takiego stereotypowego wzorca męskości. Prezentowane eksponaty z okresu od XVII do końca XX w. pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, kilkudziesięciu polskich placówek muzealnych oraz kolekcji prywatnych. Klamrę spajającą ekspozycję stanowi oleodruk „Stopnie z życia mężczyzny” pokazujący stereotypowe role, które odgrywa on od dzieciństwa po starość.
Scenografia wystawy operuje metaforą fabryki, a poszczególne etapy życia i dziedziny męskiej aktywności – będące częścią składową stereotypu jako wytworu kultury – prowadzą widza jakby wzdłuż taśmy produkcyjnej. Osiem głównych modułów ekspozycji odpowiada różnym dziedzinom i etapom życia mężczyzny: wychowaniu i przygotowaniu do pełnienia przyszłych ról społecznych, funkcjom społecznym i rodzinnym, profesjom i działalności w stowarzyszeniach, formom spędzania wolnego czasu, miłości i rozrywkom, służbie wojskowej, modzie męskiej i podróżom.
Kuratorkami wystawy są Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko i Małgorzata Paul. Wernisaż odbędzie się w piątek, 27 lipca o godz. 18.00 i będzie tłumaczony na polski język migowy. Obecni będą także asystenci-audiodeskryptorzy do oprowadzania po wystawie osób niewidomych. Ekspozycję oglądać można w budynku łaźni głównej przy ul. Dobrowolskiego 1 do 28 października.
– Zapraszamy również na wydarzenia towarzyszące wystawie – przypomina Paweł Świerczek. – Oprowadzania kuratorskie zaplanowane zostały na trzy soboty – 4 sierpnia, 15 września i 20 października o godz. 11.00 oraz trzy czwartki – 23 sierpnia, 27 września i 25 października o godz. 18.00. Natomiast 30 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się wykład dr Małgorzaty Kaganiec „Męskie wybryki w historycznych źródłach XIX i XX wieku”, a 7 września o godz. 18.00 koncert Kwartetu Śląskiego „Męskie granie klasycznie”, w trakcie którego wykonane zostaną utwory Ludwiga van Beethovena, Dymitra Szostakowicza i Grzegorza Ciechowskiego – wylicza.
Uzupełnieniem wystawy „Męska rzecz” jest repertuar tegorocznego Kina Kuźnia, w trakcie którego zobaczymy „Jabłka Adama” Andersa Thomasa Jensena (28 lipca), „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej” (11 sierpnia) oraz „Pana od muzyki” Christophe’a Barratiera (25 sierpnia). Seanse o godz. 21.30 na placu Pod Pyrlikiem. Szczegóły na stronie muzeumslaskie.pl.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|