Kultura
Muzeum Śląskie zaprasza do odwiedzin w okresie świątecznym
Świąteczny czas, nazywany na pamiątkę narodzin Chrystusa Godami, Godnimi Świętami lub Szczodrymi Dniami, jest celebrowany od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Na ten okres Muzeum Śląskie przygotowało wiele spotkań i atrakcji. – Zachęcamy więc do zapoznania się ze zwyczajami związanymi z tym czasem w chrześcijaństwie oraz judaizmie i odwiedzenia Muzeum Śląskiego w Katowicach – zaprasza Paweł Doś z Działu Promocji.
– Zapraszamy przede wszystkim do podziwiania szopek z kolekcji Muzeum Śląskiego, które są prezentowane na wystawie „Po kolędzie…” w budynku Centrum Scenografii Polskiej do 6 stycznia 2019 roku. Początki polskiej szopki ludowej sięgają II połowy XVIII wieku. Władze kościelne zabroniły wówczas urządzania widowisk jasełkowych w kościołach i szopka rozpoczęła wędrówkę po ulicach najpierw miast, a potem wsi. W Polsce wykształciło się wiele jej odmian. Z najprostszą kolędowali kilku- czy kilkunastoletni chłopcy, z dużymi, kukiełkowymi, kawalerowie. Szopki stawiano też we wnętrzach domów. W wielu z nich są świątecznym atrybutem do dziś – zaznacza Paweł Doś.
22 grudnia o godz. 11.00 również w budynku Centrum Scenografii Polskiej odbędą się warsztaty bożonarodzeniowe dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat zatytułowane „Stała pod śniegiem panna zielona…”. W ich trakcie zostanie wyjaśniona tajemnica, kto mógł zostać jukacem w czasie Żywieckich Godów. Odważni będą mieli okazję przymierzyć maski diabła i śmierci. Następnie wszyscy uczestnicy wykonają świąteczne ozdoby. Bilety dla dzieci kosztują 9 zł (opiekunowie uczestniczą w zajęciach bezpłatnie).
Muzeum zaprasza także na spotkania z cyklu „Wokół zimowych świąt”. Pierwsze z nich, zatytułowane „Katolicyzm”, odbędzie się 28 grudnia o godz. 16.00 w budynku Centrum Scenografii Polskiej i będzie osnute wokół narodzin i dzieciństwa Jezusa. Wydarzenia te zostały dość oszczędnie opisane w Ewangeliach, obrastając wieloma legendami i opowieściami o cudach i niezwykłych wydarzeniach. Posłużą one jako kanwa oprowadzania po świątecznej wystawie. Prowadzenie: Beata Grochowska z Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Kolejne ze spotkań – „Judaizm” – odbędzie się 29 grudnia o godz. 15.00 w sali edukacyjnej A Muzeum Śląskiego i będzie dotyczyło Chanuki, czyli żydowskiego Święta Świateł. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in., jak wygląda chanukowa lampa i dlaczego świąteczne potrawy przygotowywane są na oliwie. O Chanuce w żydowskiej tradycji opowie judaistka i członkini Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, dr Zofia Kusztal.
Na spotkanie pt. „Prawosławie” Muzeum zaprasza 5 stycznia 2019 roku o godz. 15.00 do sali edukacyjnej A. Dowiemy się podczas niego, dlaczego prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest w styczniu, jak wygląda bożonarodzeniowa ikona i czym różni się prosfora od opłatka. O bożonarodzeniowej tradycji opowie proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu, ks. dr Mikołaj Dziewiatowski.
Bilety na wystawę szopek oraz poszczególne spotkania świąteczne w cenie 1 zł (z wyjątkiem zajęć 22.12) można kupić w systemie biletowym oraz w kasach muzeum.
W okresie świątecznym Muzeum Śląskie jest czynne 22-23, 26-30 grudnia 2018 r. i od 2 stycznia 2019 r. w zwykłych porach. Muzeum będzie nieczynne 24-25 oraz 31 grudnia 2018 r. i 1 stycznia 2019 r.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|