Kultura
Festiwal Ave Maria inny niż dotychczas
„Magnificat” Johna Ruttera w wykonaniu chórów lekarskich z solistką Hanną Marią Zajączkiewicz (sopran) i orkiestry kameralnej pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke zainaugurował w kościele św. Stanisława B.M. 18 maja br. XIV Festiwal Ave Maria. Był to wyjątkowy koncert, bowiem w całości przygotowany przez Śląską Izbę Lekarską, która przed laty była w gronie inicjatorów tego muzycznego wydarzenia. Jednak już za kilka dni rozpocznie się prawdziwy muzyczny festiwalowy maraton. 31 maja i 1 czerwca koncerty odbywać się będą na czeladzkim rynku, natomiast 2 czerwca koncert wieńczący festiwal zagości ponownie w murach „czeladzkiej Notre Dame”.
Przybyłych gości na inaugurację tegorcznego festiwalu, wśród których obecni byli m.in. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej Śląskiej Izby Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz i prof. Jerzy Woy Wojciechowski, powitał gospodarz świątyni ks. kan. Jarosław Wolski, natomiast oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała burmistrz Czeladzi Teresa Kosmala, która zaprosiła wszystkich obecnych na kolejne festiwalowe dni. 31 maja i 1 czerwca koncerty odbywać się będą na czeladzkim rynku, natomiast 2 czerwca koncert wieńczący festiwal zagości ponownie w murach „czeladzkiej Notre Dame”.
Po trzynastu latach Festiwal Ave Maria zmienił swą formułę. Nowy dyrektor artystyczny Kazimierz Kowalski zaproponował, by dwa koncerty spośród trzech zaplanowanych, odbyły się w otoczeniu rynku Starego Miasta, na którym po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie zaprezentowane dzieło operowe „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, którego wykonawcami będą soliści, chór, balet i orkiestra Polskiej Opery Kameralnej. Będzie to dzień pierwszy festiwalu. Jak zapewnił dyrektor Kowalski – wystawione zostaną wszystkie akty, oczywiście z koniecznymi w takim przypadku niewielkimi skrótami. Impulsem do pokazania Moniuszkowskiego „Strasznego dworu” jest obchodzony Rok Powstania Styczniowego, a libretto tej opery oparte zostało na wydarzeniach sprzed 150 lat. Zatem na rynku zabrzmi wiele słynnych melodii: tenorowa „aria z kurantem” Stefana w wykonaniu Andrzeja Jurkiewicza, Skołuby „Ten zegar stary” – w tej partii bas Robert Ulatowski, czy pieśń „Spod igiełek kwiaty rosną”. W postać Zbigniewa wcieli się Kazimierz Kowalski. Wielbiciele tej opery zapewne będą oczekiwać na brawurowe wykonanie ognistego „Mazura”.
Drugi dzień festiwalu – również na rynku Starego Miasta - przyniesie koncert „Kazimierz Kowalski zaprasza” z lubianymi i oczekiwanymi utworami operowymi, operetkowymi i musicalowymi.
Festiwal zakończy koncert „Ave Maria” w kościele św. Stanisława B.M. Z towarzyszeniem fortepianu wystąpią artyści Polskiej Opery Kameralnej, którzy wcześniej (już o godz. 18.00), podczas mszy św. wykonywać będą niektóre części liturgii. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
Wykonawcami koncertów będzie kilkunastu solistów związanych z Polską Operą Kameralną, z pewnością więc nie zabraknie znakomitych tenorów – zawsze gorąco przyjmowanych w poprzednich latach przez festiwalową publiczność, sopranów i innych pięknych głosów.
Komentatorami wszystkich festiwali będą red. Paweł Sztompke z Programu I Polskiego Radia oraz red. Eugeniusz Ratajczak - znawcy i koneserzy muzyki. Swymi komentarzami wieczory dopełniać będzie także dyrektor Kazimierz Kowalski.
Organizatorem Festiwalu jest Czeladź, natomiast współorganizatorami parafia św. Stanisława B.M. oraz Naczelna i Śląska Izba Lekarska.
Wiesława Konopelska
Zdjęcie: Maciej Jędrusik UM Czeladź
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|