Kultura
Dzielnice Sosnowca. Śródmieście i Stary Sosnowiec
Od kilku lat miejskie Muzeum przygotowuje wystawy poświęcone dzielnicom Sosnowca. Najnowsza - i zarazem ostatnia z tego cyklu - zaprezentuje dwie, które mają wspólne korzenie związane z początkami stolicy Zagłębia. Wernisaż już jutro, 6 czerwca, o godz. 13.00.
- Stary Sosnowiec, wywodzący się od osady młyńskiej, zaznaczonej na XVIIIwiecznej mapie Księstwa Raciborskiego, obejmuje tereny w jego zachodniej części – opowiada „WZ” Anna Makarska, autorka scenariusza. - Śródmieście jest dużą dzielnicą położoną na zachód od Starego Sosnowca, której podstawę stanowi dawna osada ukształtowana w pobliżu dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej, dziś to Dworzec Główny, nazywana Sosnowcem, a dawniej Sosnowicami bądź Nowym Sosnowcem. Jej ścisłe centrum wyznaczają ulice 3 Maja, odcinek J. Piłsudskiego, H. Sienkiewicza, Zwycięstwa i I. Mościckiego – wyjaśnia.
Historyczna wystawa w pałacu Schoena, zajmująca pięć sal, prezentuje liczne fotografie, pocztówki, świadectwa, mapy czy dokumenty, które ukazują wygląd poszczególnych ulic na przestrzeni lat i przypominają o nieistniejących już budynkach, instytucjach, zakładach. - Pokazujemy także realia, m.in. przedmioty codziennego domowego użytku, sztandary, matryce, szyldy pochodzące głównie z naszych zbiorów oraz wypożyczone z parafii, szkół i od osób prywatnych – mówi nam pani Makarska. - Odzew na apel muzeum o wypożyczanie pamiątek był duży, zarówno najstarszych jak i tych z lat 70. i 80. XX wieku, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje.
Około 300 eksponatów, związanych z przeszłością i współczesnością Starego Sosnowca i Śródmieścia wraz z Ostrą Górką, Radochą oraz osiedlem Naftowa, jest doskonałym świadectwem tego, w jaki sposób historia przeplata się z teraźniejszością i jak, często niezauważalnie, jesteśmy świadkami istotnych wydarzeń w naszej najbliższej okolicy.
Ekspozycja jest próbą syntetycznego ujęcia historii tego obszaru i mamy nadzieję, że wzbogaci wiedzę starszych, ale przede wszystkim młodszych sosnowiczan – mówi „WZ” dyrektor Zbigniew Studencki. - W chronologicznym zapisie dziejów nie sposób uchwycić i zaprezentować wszystkich zmian, dlatego skupiono się na tych najbardziej spektakularnych, mających wpływ na całokształt – tłumaczy.
Dyrektor przypomina ponadto, za naszym pośrednictwem, że przed wernisażem odbędzie się finał dorocznego konkursu szkolnego pn. „Sosnowiec - moje miasto”, gdzie o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej będą walczyć najlepsi gimnazjaliści.
Na wystawie „Śródmieście i Stary Sosnowiec”, w przeciwieństwie do innych prezentowanych w poprzednich latach dzielnic, na przedstawionym terenie nie mamy do czynienia z tzw. wielkim przemysłem. Oprócz nielicznych, działających na mniejszą skalę fabryk, dominują instytucje użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstwa handlowo – usługowe jak banki, hotele, domy spedycyjne, czyli zabudowa charakterystyczna dla centrum.
Dział Historii i Kultury Miasta, który przygotował „Śródmieście i Stary Sosnowiec”, poleca, zwłaszcza szkołom i bibliotekom, specjalny informator opracowany przez dr Małgorzatę Śmiałek i zaprasza do Muzeum do 18 sierpnia.
TERESA STOKŁOSA
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|