Kultura
Finał środowych spotkań w Muzeum Zagłębia
Przez cały sierpnień Muzeum Zagłębia w Będzinie organizowało bezpłatne zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych spędzających wakacje w mieście. Program obejmował zwiedzanie pod opieką przewodnika wystaw w Zamku i Pałacu Mieroszewskich, spotkania z muzealnikami oraz konkursy, zajęcia plastyczne i warsztatowe.
Na pierwsze spotkanie inaugurujące cykl, które odbyło sie 7 sierpnia, uczestnicy zajęć zwiedzali wystawę „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie” z archeologiem, lepili z plasteliny zabytki archeologiczne i układali puzzle z fragmentami wystawy. Na koniec wraz z przewodnikiem zwiedzili pozostałe wystawy w Pałacu Mieroszewskich.
Kolejne zajęcia odbyły się 14 sierpnia na Zamku. Tym razem uczestnicy zajęć wzięli udział w spacerze wokół zamku, po którym zorganizowany został konkurs plastyczny „Zamek w czasach króla Kazimierza", a następnie zwiedzil wystawy zamkowe i poznawali dawną broń biorąc udział w konkursie „Na tropie eksponatu”.
Trzecie z kolei spotkanie, 21 sierpnia, prowadzili historycy Muzeum Zagłębia.
Pierwsze zajęcia poświęcone były sfragistyce, tj. nauce pomocniczej historii. Każde z dzieci mogło w ich trakcie wykonać swoją pieczęć. Drugie zajęcia pod nazwą „Tajemnicza historia przedmiotów” zorganizowano w Pałacu na wystawie wnętrz stylowych. Na koniec uczestnicy wysłuchali ciekawej prelekcji na temat historii przemysłu w Zagłębiu.
W ostatnią środę sierpnia uczestnicy spotkań zwiedzali ekspozycję na Zamku, a następnie wzięli udział w historycznym spacerze po Wzgórzu Zamkowym. Obejrzeli niedawno zrekonstruowane półziemianki i wał wczesnośredniowiecznego grodu, poznając historię tego miejsca. Odwiedzil też kolejne tzw. "miejsca magiczne" na Wzgórzu Zamkowym. Dzieci poznały legendy będzińskie i brały udział w różnorodnych zadaniach. W miejscu pokoleń poznawali drzewo genealogiczne rodziny Mieroszewskich, a w "miejscu portretu" układali portret "Błękitnej Ludwiki". Zdobytą w trakcie tego spotkania wiedzę mogli wykorzystać biorąc udział w konkursie „Tajemnice Wzgórza Zamkowego".
(ser)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|