Kultura
„Koniostwory” Grzegorza Skrzypka w Teatrze Śląskim
Katowicka galeria Foyer coraz częściej gości znanych twórców z Zagłębia. Po nostalgicznej, pełnej malowniczych widoków, scen rodzajowych i portretów ekspozycji sosnowiczanina Andrzeja Czarnoty, pierwsze piętro Teatru Śląskiego wypełnią „Koniostwory” Grzegorza Skrzypka. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 stycznia o godz. 17.00.
Artysta, urodzony w Sosnowcu, od lat mieszka i tworzy w Dąbrowie Górniczej. Jak wspomina, rodzice marzyli by został energetykiem, ale talent upomniał się o swoje. Po liceum plastycznym dostał się na studia na wydziale malarstwa sztalugowego oraz rysunku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. – Profesorowie wywarli na mnie duży wpływ, nauczyli patrzeć na życie i sztukę przypominając, iż świat to ogromna mozaika różnorodnych postaw twórczych i inspiracji – mówi Grzegorz Skrzypek. – Stąd w mojej twórczości tyle form, technik i tematów, ciągle się zmieniam – dodaje.
Początkowo uwielbiał rysować, głównie nieco surrealistyczne postacie w dziwnych przestrzeniach, potem zajął się pejzażami i martwymi naturami w żywych, mocnych kolorach. Nie ukrywa, że fascynuje się portretem i karykaturą, zresztą już podczas studiów tworzył podobizny krakowskim przechodniom. Obecnie, oprócz stałych tematów, pracuje nad nowymi cyklami obrazów. Bardzo szeroki jest jego warsztat plastyczny, bowiem nie tylko utrwala to, „co mu w duszy gra”. W pracowni plastyka można zamówić portrety z natury i ze zdjęcia, kopie wielkich dzieł, uprawia ponadto malarstwo ścienne. Znakomicie posługuje się zarówno piórkiem i tuszem, ołówkiem, jak i akwarelą, pastelami i farbami olejnymi.
Grzegorz Skrzypek jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz dąbrowskiej grupy artystycznej „Gołonóg”. Swoimi umiejętnościami i doświadczeniem dzieli się z młodzieżą jako nauczyciel malarstwa i rysunku w miejskim Zespole Szkół Plastycznych, zwanym kuźnią talentów. Wystawiał swoje prace wielokrotnie, w kraju i za granicą, na ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych. Można je było podziwiać w tak prestiżowych miejscach jak np. Galeria Sztuki Japońskiej, Pałac Sztuki i Dom Polonii w Krakowie, Muzeum w Sosnowcu, czeladzki „Odeon”, Galeria Hasiora w Zakopanem, kultowy MOK w Zawierciu, w wielu dąbrowskich placówkach: Muzeum Miejskim „Sztygarka”, Miejskim Ośrodku Pracy Twórczej, Pałacu Sztuki i galerii ZSP „Na strychu” oraz wielu oddziałach Biura Wystaw Artystycznych.
W galerii „Wyspiańskiego” pokaże malarskie i rysunkowe przedstawienia „Koniostworów’. Ich szalony świat, to – jak napisano w zaproszeniu – wyskakujące z wyobraźni artysty kompozycje, na których czasem samotnie, czasem w stadach przedstawione są pełne wdzięku, ruchu i formy istoty zamknięte w swoich intymnych światach.
TERESA STOKŁOSA
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|