Kultura
„Sztygarka” pełna lalek w regionalnych strojach
Od 2 lipca w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej prezentowana będzie ekspozycja pt. „Polacy i sąsiedzi”. Jest to wystawa lalek w strojach regionalnych z kolekcji Magdaleny Mroczek-Stachowiak. Będzie je można podziwiać do 15 września br.
Lalki w strojach regionalnych kolekcjonuję od wczesnego dzieciństwa. Miałam pięć lat, kiedy w 1980 podarowano mi – na moje wyraźne życzenie – postać krakowianki, która zapoczątkowała mój zbiór. Oczywiście, gdy pojawiła się krakowianka, to niezbędny stał się krakowiak, potem góralka i góral, łowiczanka… Kiedy w 1982 roku rozpoczynałam naukę w szkole podstawowej moja kolekcja liczyła już około dwudziestu sztuk – wspomina początki swojej kolekcjonerskiej pasji Magdalena Mroczek-Stachowiak. – Oczywiście były to tylko lalki polskie, wtedy nawet nie zdawałam sobie sprawy z faktu, że w innych krajach produkowane są tego samego typu figurki. Kiedy miałam dziesięć lat dostałam w prezencie lalkę ze Szkocji i to był początek fascynacji lalkami nie tylko polskimi ale także zagranicznymi – dodaje.
Magdalena Mroczek-Stachowiak jest absolwentką etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Kantora napisała pracę magisterską pod tytułem: „Międzynarodowe Biennale Lalek Regionalnych 1974 – 1989 – Próba wykreowania lalki artystycznej w Polsce”. W tym czasie nie tylko poszukiwała nowych lalek do swojej kolekcji, zaczęła także używane, niejednokrotnie uszkodzone lalki naprawiać, a następnie tworzyć dla nich swoje własne kreacje typu One Of A Kind. Pozyskała także lalki zaprojektowane przez Jasona Wu oraz Roberta Tonnera. Od 1996 roku jej kolekcja sporadycznie podróżuje po polskich muzeach. Do chwili obecnej można było ją obejrzeć na kilku wystawach w różnych placówkach muzealnych.
Kolekcja lalek Magdaleny Mroczek-Stachowiak zdobyła także wyróżnienia i nagrody, m.in. na I Festiwalu Zabawkarskim w Kielcach w 1997 roku (za ekspozycję „Lalki Świata”), na IV Kieleckim Festiwalu Zabaw, Zabawek i Widowisk, Kielce 2000 (za kolekcję strojów dla lalek Barbie), na V Kieleckim Festiwalu Zabaw, Zabawek i Widowisk, Kielce 2001 (za kolekcję lalek azjatyckich), na VI Kieleckim Festiwalu Zabaw, Zabawek i Widowisk, Kielce 2002 (za popularyzację lalek artystycznych). – Zaprezentowane przeze mnie trzy lalki Barbie One Of A Kind w 2002 roku zdobyły nagrodę na VI Międzynarodowym Festiwalu Lalek w Győr na Węgrzech – zaznacza kolekcjonerka.
Obecnie jej kolekcja liczy ponad tysiąc lalek reprezentujących folklor ponad stu krajów, oraz ponad trzysta lalek kostiumowych. Począwszy od października 2012 roku zbiór lalek regionalnych znajduje się w depozycie w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|