Kultura
Wystawa „Sosnowieckie Nekropolie”
Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki zaprasza w piątek 9 października o godz. 17.00 na otwarcie wystawy pt. „Sosnowieckie Nekropolie”. Wystawie będą towarzyszyły wykłady, pierwszy z nich już 14 października. Na wszystkie wykłady i na wernisaż wstęp jest wolny.
Koniec wieku XIX to czas, kiedy Sosnowiec był miastem wielokulturowym. Mieszkali obok siebie ludzie o różnych wyznaniach, różnej narodowości, ale wspólnie tworzyli świat wokół siebie. W drugiej połowie XIX wieku powstają świątynie różnych wyznań, a następstwem tego było powstanie kompleksu cmentarzy czterech wyznań. Znajduje się na nich bogactwo form nagrobnych odzwierciedlających różnorodność kulturową i religijną. Na wystawie zostanie zaprezentowanny rys historyczny tych nekropolii za pomocą dokumentów, zdjęć archiwalnych oraz współczesnych fotografii wykonanych przez Ryszarda Ruszkiewicza.
Wystawa, której kuratorem jest Monika Kempara, potrwa do 15 listopada br. Będą jej towarzyszyły wykłady. I tak w środę 14 października o godz. 17.00 wykład pt. „Ocalić od zapomnienia. Katolickie nekropolie Sosnowca” wygłosi Małgorzata Malinowska-Klimek, kurator w Galerii Extravagance SCS-ZS. Kolejny odbędzie się 21 października o godz. 17.00. Ks. dr Adam Malina, od 1997 r. proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Jana w Sosnowcu, zaprezentuje temat: „Cmentarz ewangelicki w Sosnowcu – historia i tradycja”. Natomiast w środę 28 października o godz. 17.00 ks. Mikołaj Dziewiatowski, wikariusz parafii prawosławnej w Sosnowcu, będzie omówi temat: „Cmentarz prawosławny w Sosnowcu. Spotkanie świata widzialnego i niewidzialnego”. Następną nekropolię, świadczącą o wielokulturowości Sosnowca, 4 listopada w środę o godz. 17.00 na wykładzie pt. „Sosnowieckie kirkuty – o śmierci i pochówku w tradycji żydowskiej” przedstawi Anna Wencel, absolwentka Katedry Judaistyki UJ, kierownik działu edukacji w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.
Na wszystkie wykłady wstęp jest wolny.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|