Kultura
Spotkajmy się na Scenie w Galerii – premiera w piątek
200 miejsc i 381 metrów kwadratowych liczy najnowsza, czwarta już i bardzo nietypowa scena Teatru Śląskiego, otwarta przed miesiącem w Galerii Katowickiej przy dworcu PKP.
– W niecałe trzy miesiące zbudowaliśmy scenę na drugim poziomie Galerii, która stanowi przestrzeń, gdzie teatr styka się z miastem – mówi nam Aleksandra Czapla-Oslislo, rzeczniczka i kierowniczka literacka „Wyspiańskiego”. – Tam, gdzie przychodzą ludzie nie tylko z województwa, chcemy z nimi rozmawiać o przeróżnych problemach poprzez spektakle, warsztaty, dyskusje, jesteśmy otwarci na pomysły środowisk z całego regionu. Po raz pierwszy w Polsce teatr gości na stałe w sklepie, czyli przestrzeni komercyjnej i stanowi eksperyment społeczno-artystyczny – wyjaśnia.
Scena w Galerii ma być miejscem współpracy Teatru Śląskiego z wszystkimi zainteresowanymi scenami, stowarzyszeniami, ruchami miejskimi, świetlicami, gdzie będzie się poruszać wszelkie tematy bieżące, ale z naciskiem na sztukę i poprzez teatr. Jej działalność zainaugurowała premiera „Kamieni”, sztuki opartej na prozie Grażyny Jagielskiej, pisarki i żony wieloletniego korespondenta wojennego, słynnego reportera Wojciecha Jagielskiego. To historia małżeństwa, ale głównie żony przeżywającej nieustającą traumę, gdy ze strachem czeka na męża od 20 lat wyjeżdżającego na różne wojny, z których nie wiadomo czy wróci. Koncepcję tego niesamowitego spektaklu, mówiącego generalnie o losach i zrujnowanej psychice również wielu żon żołnierzy walczących na Dalekim Wschodzie, opracował i zagrał jedną z ról m.in. Mateusz Znaniecki, studiujący reżyserię młody, utalentowany aktor, współpracujący z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie.
Natomiast już w piątek, 18 grudnia o godz. 19.00, kolejna premiera na Scenie w Galerii, oparta na współczesnej literaturze faktu. Będzie to „Sztuka mięsa” Weroniki Murek, a zarazem debiut sceniczny tej młodej, ale już licznie nagradzanej pisarki z Katowic. Napisany specjalnie na tę scenę tekst traktuje o zagubieniu w świecie gotowych produktów i zestawów tego kim się jest i co się myśli, akwizytorów skłonnych sprzedać wszystko, przemielonych wartości podsuwanych ludziom jak z maszynki do mięsa czy taśmy produkcyjnej. Reżyseruje dyrektor „Śląskiego”, Robert Talarczyk, przy współpracy i asyście Mateusza Znanieckiego. Wśród znakomitych aktorów zobaczymy Michała Piotrowskiego, występującego także w będzińskim Teatrze Dzieci Zagłębia, gdzie za rolę Tomcia Palucha otrzymał nominację do Złotej Maski.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|