Kultura
„O węglu i porcelanie” – widowisko w Muzeum Śląskim
Muzeum Śląskie zaprasza 21 lutego o godz. 17.00 do nowej siedziby na kolejną odsłonę projektu „Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie” autorstwa Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego. Przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych to opowieść o pracy kobiet. Wstęp wolny.
Uczestnicy godzinnego pokazu będą mieli szansę poznać nigdy nie zapisaną żeńską część procesu technologicznego, zapomniane już kobiece trybiki w maszynie produkcyjnej, które odzyskają swoje miejsce na industrialnej mapie Śląska. – Historię kobiet w dawnych zakładach pracy, kopalni „Katowice” i Fabryce Porcelany „Giesche”, opowiemy od nowa ustami robotnic, pani Irmy i pani Basi, kształtem węgla i kształtem porcelany – opowiada „WZ” Danuta Piękoś. – Projekt ma ocalić tożsamość miejsca, która jest jednocześnie kontekstem przemian dzielnicy, miasta, regionu. Twórcy w zaskakujący sposób zestawiają specyfikę pracy kobiet z występem wybitnej polskiej choreografki i tancerki Kai Kołodziejczyk, doskonalącej przez lata swój warsztat i technikę – wyjaśnia.
Projekt Urbackiego, znanego niepełnosprawnego tancerza, choreografa, reżysera i performera z naszego regionu oraz filmowca i dokumentalisty Czerwińskiego odkrywa mechanizm funkcjonowania pamięci pracy, stanowi unikatową opowieść o dziejach regionu ukazaną za pomocą nowej formy – choreodokumentu. Autorzy w trakcie lutowej prezentacji będą czerpać z bogatej mitologii postindustrialnej przestrzeni, prezentując ją z perspektywy zapomnianego wkładu kobiet w rozwój regionu. Śląsk przez swoją wielowymiarowość po raz kolejny staje się fascynującym miejscem do snucia wciąż nowych historii zakorzenionych w biografiach mieszkańców.
Projekt zrealizowano w ramach 3. edycji Festiwalu Nowej Scenografii 2015 z cyklu „Mitologie Industrialnej Przestrzeni”. Realizacja projektu jest dziełem znanych i jednych z najlepszych twórców: koncepcja, reżyseria, research Rafał Urbacki, choreografia i wykonanie Kaya Kołodziejczyk, realizacja filmu, zdjęcia, montaż Anu Czerwiński, światło, asystent kamery Ewa Włoszczuk, reżyseria światła Marek Kutnik, współpraca naukowa Marta Konarzewska, Irena i Roman Gatysowie. W filmie występują: Barbara Ropka, była pracownica Fabryki Porcelany „Giesche”/„Bogucice” i Irmgard Jaworska, była pracownica kopalni „Katowice”. Tancerki w filmie: Natalia Handzlik, Katarzyna Koziorz. Producent wykonawczy Marlena Hermanowicz przy współpracy DR Silesia i Fundacji Giesche.
Teresa Stokłosa
Foto: Sonia Szeląg
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|