Kultura
Festiwale i nagrody literackie w Polsce – wystawa
15 marca o godz. 12.00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu zaprasza na wernisaż wystawy „Festiwale i nagrody literackie w Polsce”, który odbędzie się w Bibliotece Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w Sosnowcu. Wernisażowi będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna pt. „Miniprzewodnik po polskich nagrodach i festiwalach literackich”. Wstęp wolny.
Znane na całym świecie zagraniczne nagrody literackie, takie jak: francuska Nagroda Goncourtów, czy amerykańska Nagroda Pulitzera, przyznawane były już na początku XX w. W Polsce pierwsze nagrody literackie pojawiły się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Miały one niebagatelny wpływ na rozwój literatury polskiej tego okresu, jednak nigdy nie zyskały takiej popularności, jak wspomniane już nagrody zagraniczne. Wybuch wojny w 1939 r. zakończył lub na długo przerwał ich przyznawanie.
Państwowe wyróżnienia i nagrody literackie, ustanowione po zakończeniu drugiej wojny światowej, otrzymywali w przeważającej większości autorzy „poprawni politycznie”. W tym czasie swoje nagrody przyznawały również instytucje oraz redakcje czasopism, które tworzyły własne kryteria ocen i przyznawania nagród, cieszące się niekiedy większym uznaniem czytelników, niż nagrody państwowe.
Współczesna różnorodność i popularność nagród literackich w Polsce to efekt zmian politycznych i gospodarczych po roku 1989, w wyniku których książka stała się towarem. Nagrody i festiwale literackie służą promocji wydawnictw książkowych, a tym samym wpływają na wybory czytelnicze miłośników literatury. Szacuje się, że na początku XXI w. w Polsce przyznawano ponad 100 nagród, których większość zainicjowano po roku 1989.
Wystawa przygotowana przez MBP w Sosnowcu przybliża najważniejsze i najbardziej prestiżowe współczesne nagrody literackie. Wśród prezentowanych nagród znalazły się m.in.: jedna z najstarszych, przyznawana nieprzerwanie od 1962 r., Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Nagroda Literacka m.st. Warszawy, a także niezwykle popularne: Nagroda Nike, Paszporty „Polityki” oraz wiele innych. Wystawa przypomina laureatów oraz tytuły nagrodzonych książek, jest swego rodzaju przewodnikiem po panteonie współczesnej literatury polskiej.
W części wystawy poświęconej festiwalom literackim, miłośnicy literatury i dobrej zabawy znajdą informacje o terminach i miejscach, do których należy się udać, by spotkać światowej sławy pisarzy, zabrać głos w dyskusjach, czy posłuchać wykładów z dziedziny literatury i kultury. Big Book Festival w Warszawie, Conrad Festival w Krakowie, Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu - to miejsca, gdzie co roku, na wszystkich miłośników literatury, czeka niezwykła strawa duchowa. Fotografie z minionych edycji festiwali z pewnością wzbudzą apetyt niejednego wielbiciela literatury.
Kuratorem wystawy jest Aneta Śnieg, aranżację plastyczną przygotowały Alicja Ludwichowska i Magdalena Miska.
Ekspozycję można zwiedzać od 15 marca do 30 kwietnia br. w gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2 w godzinach otwarcia biblioteki, tj.: pn, wt, śr, pt. w godz. 10.00-19.00, czw., sob. w godz. 10.00-15.00.
(s)
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|