Kultura
Dotacje NCK na festyn i jubileusz pałacu Schoena
Sosnowieckie Muzeum w Pałacu Schoena zostało w tym roku – roku 35-lecia jego istnienia – docenione dwukrotnie. Z okazji jubileuszu otrzymało dofinansowanie dyrektora Narodowego Centrum Kultury dwóch ważnych projektów zgłoszonych w konkursach.
Pierwszy, pn. „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek”, w ramach programu „Kultura w sieci” został dofinansowany kwotą 46.000 zł. Jest realizowany od czerwca do października br. przez trzy sosnowieckie instytucje: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu (lider), Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki i Teatr Zagłębia. Przedmiotem zadania jest filmowe ożywienie czterech archiwalnych pocztówek przedstawiających Pałac, Zamek oraz Teatr, a także ulicę 3 Maja.
– Celem projektu jest tworzenie atrakcyjnych opowieści historycznych w formie cyfrowej, pokazanie dziejów trzech zabytkowych budynków w mieście oraz jego najważniejszej ulicy tak, by mieszkańcy mieli wrażenie oglądania archiwalnych filmów, a nie starych fotografii. Dzięki udziałowi aktorów Teatru Zagłębia, obrazy utrwalone niegdyś przez znanych wydawców z początku XX w. ożyją na naszych oczach. Ta wyjątkowa podróż w czasie, a jednocześnie nowoczesna forma obcowania z historią, dostępna będzie w sieci dla każdego. Umożliwi także w pełni darmowe korzystanie w sieci z zasobów lokalnych instytucji kultury – wyjaśnia kustosz Joanna Kunysz z Działu Edukacyjno-Promocyjnego.
Drugi projekt pn. „Z wizytą u Schoenów”, w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”, który dofinansowano kwotą 14.000 zł, dotyczy organizacji jubileuszowego festynu rodzinnego w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym przy ul. Chemicznej. Celem spotkania jest przywołanie pamięci o właścicielach rezydencji – rodzinie Schoenów, pionierach, fabrykantach, a w końcu potentatach branży włókienniczej. Dzięki dynamicznemu rozwojowi włókiennictwa, Sosnowiec był często nazywany „Małą Łodzią”. Przybyła w II połowie XIX w. z Saksonii rodzina przemysłowców wpłynęła na szybki rozwój zarówno gospodarczy, jak i społeczny, kulturalny oraz urbanistyczny Sosnowca.
– Festyn, który odbędzie się w niedzielę, 20 września, nawiązuje do historycznych postaci i wydarzeń z II połowy XIX w., znanych z wydanych przez Muzeum pamiętników Fanny Lamprecht, siostry braci Schoenów. Od godziny 11.00 do 18.00 zaplanowaliśmy wiele imprez, jak rekonstrukcję przyjazdu Fanny do ówczesnych Sosnowic, pokaz jazdy amazonek w siodle damskim, odwołujący się do założonego przez braci Klubu Jeździeckiego, zwiedzanie pałacu, warsztaty tkackie, prezentację strojów z epoki, występ czarodzieja znad Przemszy, koncert „Saksońska krew” oraz filmowe ożywianie archiwalnych pocztówek. Dla najmłodszych wydaliśmy bezpłatną, ilustrowaną publikację „U Schoenów w Sosnowcu” o walorach edukacyjnych. Wstęp wolny – zaprasza Joanna Kunysz.
– Otrzymane dotacje NCK pozwoliły zorganizować atrakcyjne, zwłaszcza dla sosnowiczan, wydarzenia w realu oraz świecie wirtualnym i wspólnie świętować 35 lat naszego Muzeum – podkreśla pani kustosz.
Przypomnijmy, placówka funkcjonuje od 1985 r., najpierw jako Oddział Muzeum Górnośląskiego, a od 1990 r. jest samorządową instytucją kultury i cieszy się nieustającym zainteresowaniem zwiedzających z całego regionu.
Teresa Stokłosa
Alert
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia?
Urzędnicza bezmyślność dobrowadza Cię do szału?
Wiesz o czymś, co może zainteresować media?
Napisz do "Wiadomości Zagłębia": redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
Adres redakcji: "Wiadomości Zagłębia" 41-200 Sosnowiec e-mail: redakcja@wiadomoscizaglebia.pl
|